Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski
w Bielsku Podlaskim

 • Izba pamięci w Gimnazjum nr 1
 • Sportowcy wciąż odnoszą sukcesy
 • Drużyna siatkarek z trenerem
 • Aktorzy szkolnego teatru Gimnazjum podczas przeglądu w Białymstoku
 • Teatr Gimnazjon podczas wręczenia dyplomów
 • Tradycyjna wigilia w świetlicy "Przyjaciele"
 • Świetlica "Przyjaciele" zapewnia różne atrakcje
 • Zakończenie roku szkolnego 2011
 • Organizujemy liczne imprezy i akcje profilaktyczne
 • Prezentujemy nasze wypracowane projekty edukacyjne
 • W świetlicy hobbystycznej od lat rozwijamy zdolności plastyczne
 • Realizujemy projekt Comenius
 • Tradycyjnie co roku bierzemy udział w akcji Amnesty International
 • Tradycją stały się organizowane w naszej szkole turnieje szachowe
 • Comenius to między innymi goście z innych krajów

IN MEMORIAM

VI edycja projektu  ,,Kamienie Pamięci – Z modlitwą Ojczyźnie" poświęcona jest osobom duchownym, których postawa życiowa była zgodna ze słowami: Zło dobrem zwyciężaj.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski upamiętnili trzech księży zamordowanych przez hitlerowców 15 lipca 1943 roku w Lesie Pilickim wraz z 47 mieszkańcami Bielska Podlaskiego:

 • błogosławionego ks. Antoniego Besztę-Borowskiego – dziekana i proboszcza bielskiego,
 • ks. Ludwika Olszewskiego – rektora kościoła pokarmelickiego, prefekta gimnazjum i liceum,
 • ks. Henryka Opiatowskiego – kapelana Wojska Polskiego.

Film z przedstawienia "Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi ..."

Prezentacja projektu (pdf):

Bł. ks. Antoni Beszta-Borowski cz.1, cz.2

ks. Ludwik Olszewski cz.1, cz.2

ks. Henryk Opiatowski

IN MEMORIAM cz.1, cz2, cz3

Wpłaty za obiady

PKO BP SA

22102013320000170210720284

Opłata za obiady:

wrzesień:

uczeń - 45 zł

nauczyciel - 90 zł

Prosimy o dokonywanie wpłat do 15-go każdego miesiąca.


Spotkanie walentynkowe
2017-02-19 23:00:00

14 lutego 2017 r. w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się spotkanie z okazji walentynek. Spotkanie przygotowały uczennice z aktywu bibliotecznego klasy I C. Uczennice przy pomocy p. S. Sacharczuk wybrały najpiękniejsze książki o miłości oraz wiersze, które nakleiły na czerwone serduszka, a także przygotowały gazetkę walentynkową. Pozostali łącznicy mogli zaprosić na spotkanie jedną dowolnie wybraną osobę.

Celem spotkania było zachęcenie uczniów do sięgania po literaturę piękną, zwrócenie uwagi na piękny sposób wyrażania uczuć w poezji, integracja młodzieży szkolnej, rozwijanie kreatywności uczniów.

Uczniowie poznali niektóre znane historie miłosne np. króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki, wysłuchali jednego z listów króla do żony, czytali myśli znanych ludzi o miłości i kochaniu, czytali wiersze. Następnie zaprezentowano najpiękniejsze książki o miłości. Na koniec wysłuchano piosenki Marka Grechuty Niepewność.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, pomogło młodzieży z różnych klas zintegrować się oraz zaprezentować swoje zdolności, np. pięknego czytania. Gościem spotkania była pani pedagog.

Autor: Filipiuk Zofia
Wigilia klasowa
2016-12-20 18:10:00

W czwartek 15 grudnia uczniowie klasy IIc zorganizowali w czytelni szkolnej wigilię klasową. Pomieszczenie zostało świątecznie udekorowane, ozdabiały je choinki i świąteczne stroiki. Uczniowie sami lub przy pomocy rodziców przygotowali tradycyjne wigilijne potrawy, ciasta i napoje. Zadbali też o opłatek i prosforę, którymi podzielili się między sobą, z wychowawczynią i zaproszonym gościem, siostrą Bernadettą. Przy kolędach i w miłej atmosferze uczniowie wręczyli sobie przygotowane wcześniej prezenty. Rozmawiali też o wigilijnych zwyczajach w swoich domach.

Autor: Filipiuk Zofia
Konkurs mitologiczny
2016-12-13 17:00:00

Konkurs przeznaczony dla uczniów klas pierwszych, odbył się w bibliotece szkolnej 13.12.2016. Zadania do konkursu przygotowała S. Sacharczuk.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów tematyką mitologiczną i tradycjami kultury europejskiej, utrwalenie i poszerzenie wiadomości z zakresu mitologii greckiej, propagowanie czytelnictwa oraz popularyzowanie mitologii poprzez naukę i zabawę na podstawie literatury dostępnej w bibliotece szkolnej i bibliotece miejskiej.

W konkursie udział wzięło 14 uczniów. Rywalizacja przebiegała na kilku etapach.

Najwyższą liczbę punktów uzyskała Eliza Górska z klasy I A pierwsze miejsce, Martyna Kamińska z klasy I Cdrugie miejsce, Wioleta Borowska z klasy I A trzecie miejsce.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni. Otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Autor: Filipiuk Zofia
Poranek poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej pt. Nie żałuję
2016-10-25 20:53:00

W dniach 19-25 października 2016 r. w bibliotece szkolnej odbyło się 5 spotkań z twórczością Agnieszki Osieckiej. Impreza promująca twórczość poetki została zorganizowana z okazji jej 80 urodzin.

Celem spotkania było poznanie twórczości Agnieszki Osieckiej, budzenie zainteresowania poezją współczesną, propagowanie wśród społeczności szkolnej kultury żywego słowa, budzenie wrażliwości, uczenie współpracy w grupie, angażowanie uczniów do współpracy z biblioteką miejską.

Poranek przeznaczony był dla wszystkich chętnych uczniów naszego gimnazjum. Udział wzięli uczniowie 5 klas oraz łącznicy klasowi.

Imprezę przygotowano przy współpracy uczniów klasy III B. Przygotowanie zbiorków wierszy wymagało wypożyczenia ich w Bibliotece Miejskiej. Przygotowano również gazetkę na temat życia i twórczości A. Osieckiej.

Obcowanie z poezją wyciszyło młodzież, stworzyło nietypowy nastrój. Wszystkie spotkania bardzo się uczniom podobały. Uczniowie chętnie czytali przygotowane wiersze. Ciekawość wzbudziły wpisy wImionniku zkwiatem”. Jednak najbardziej uczestnicy angażowali się w śpiewanie piosenek do tekstów A. Osieckiej. Były to wybrane nagrania m.in. Nie żałuję, Niech żyje bal, Grajmy Panu, Polska Madonna, Ale to już było.

Autor: Filipiuk Zofia
Rozstrzygnięcie loterii
2016-10-14 20:09:00

Podczas uroczystości ślubowania klas pierwszych w dniu 13.X.2016 r. została rozstrzygnięta loteria organizowana już od kilku lat w bibliotece naszej szkoły. Uczniowie, wówczas klas szóstych, odwiedzili bibliotekę w Dniu Otwartym 2016 i po poznaniu zasobów i działalności biblioteki losowali karteczki z numerem. Dziś do trzech uczniów obecnych klas pierwszych uśmiechnęło się szczęście. Pani dyrektor wylosowała spośród tych numerów trzy osoby i wręczyła im cenne książki.

Uczniom gratulujemy, życzymy przyjemnej lektury i wszystkich zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Autor: Filipiuk Zofia
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszym gimnazjum
2016-10-11 20:02:00

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji zorganizowaliśmy głośne czytanie fragmentu „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza.

Uczennice klasy II B czytały „Pana Wołodyjowskiego” we wszystkich klasach oraz na spotkaniu metodycznym nauczycieli bibliotekarzy.

Książka ta nie została wybrana przypadkowo. Rok 2016 jest Rokiem Sienkiewicza.

Autor: Filipiuk Zofia
Spotkanie metodyczne w naszej bibliotece
2016-09-29 19:28:00

29 września 2016r. biblioteka naszego gimnazjum gościła nauczycieli bibliotekarzy Bielska Podlaskiego i powiatu bielskiego. Współorganizatorami spotkania metodycznego w ramach sieci współpracy i samokształcenia byli też nauczyciele bibliotekarze naszego gimnazjum.

Prowadzącymi spotkanie były panie z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku – Olga Topolewska i Magdalena Kraszewska.

Program spotkania:

 1. Sposoby realizacji kierunku polityki oświatowej: „Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”,
 2. Prezentacja „osobliwych form książki” jednym ze sposobów zaciekawienia ucznia czytaniem,
 3. Prezentacja osiągnięć biblioteki Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim,
 4. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – wystąpienia uczniów.
 5. Aktualności (program rządowy NPRC, zmiany w systemie oświaty, prawie, nowości wydawnicze).
 6. Dyskusja i wymiana doświadczeń.
Autor: Filipiuk Zofia
Jak nie czytam, jak czytam
2016-06-27 18:18:00

Nasza szkoła przyłączyła się do organizowanej przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w szkole” Ogólnopolskiej Akcji Masowego Czytania. Wcześniej poinformowano uczniów oraz wywieszono plakaty z regulaminem imprezy czytelniczej, zachęcając, by każdy postarał się mieć w tym dniu przy sobie książkę. Pozostali mogli je wypożyczyć w bibliotece.

10 czerwca około godziny 10 uczniowie z klas, które mogły wziąć udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, oraz pojedyncze osoby pragnące zamanifestować to, że czytają chętnie, zebrali się wraz z nauczycielami w bibliotece szkolnej i jej okolicach – kawiarence i na korytarzu. Uczniowie i nauczyciele czytali przez 40 minut, dołączając tym samym swój wkład do rekordu czytania książek w jednym momencie. Przed dzwonkiem wszyscy wrócili do swoich pracowni.

W naszej szkole w akcji masowego czytania udział wzięło 95 osób – 89 uczniów i 6 nauczycieli. Wszyscy czytali z zaangażowaniem i bardzo im się to podobało.

Autor: Filipiuk Zofia
Dzień Otwarty w bibliotece
2016-02-21 20:33:00

19 lutego odbyła się w bibliotece szkolnej loteria dla naszych przyszłych uczniów. Odwiedzali oni naszą szkołę podczas zorganizowanego dla nich Dnia Otwartego. Każdy z szóstoklasistów podczas zwiedzania biblioteki wyciągnął karteczkę z numerem. W przyszłym roku szkolnym, w czasie uroczystości ślubowania klas pierwszych, zostaną spośród nich wylosowane 3 numerki i uczniom, którzy takie numery obecnie wylosowali zostaną wręczone nagrody.

Autor: Filipiuk Zofia
Spotkanie z twórczością księdza Jana Twardowskiego
2016-02-08 22:06:00

Każde wiersze są dobre i na każdą porę (…)

od tego wiersza rozpoczęło się spotkanie z twórczością księdza Jana Twardowskiego.

18 stycznia minęła dziesiąta rocznica śmierci poety, księdza, wybitnego twórcy współczesnej liryki religijnej, Jana Twardowskiego. Z tej okazji w czytelni szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone twórczości poety - Jan Twardowski poeta humoru i nadziei.

Uczniowie klasy  II C przygotowali krótkie informacje o poecie, jego życiu i twórczości. Podczas spotkania uczniowie klasy II C, I C i III B oraz nauczyciele czytali wybrane wiersze. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się nie tylko z wierszami poety. Ksiądz Jan Twardowski zostawił po sobie wiele pełnych  humoru anegdot.

Autor: Filipiuk Zofia
Konkurs "Legenda niejedno ma imię..."
2016-01-03 20:27:00

Biblioteka szkolna zachęca wszystkich uczniów naszego gimnazjum do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników, 2016 „Legenda niejedno ma imię…”. To już trzynasta edycja konkursu towarzysząca Poznańskim Spotkaniom Targowym – Książka dla Dzieci i Młodzieży. Konkurs organizują Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Radio Merkury.

Napiszcie czy czytacie legendy, książki o dawnych dziejach, opowieści historyczne: jeśli nie - to uzasadnijcie dlaczego, a jeśli tak – to które należą do Waszych ulubionych i co przyniosła Wam ich lektura.

Najciekawsze, najoryginalniejsze i samodzielne prace (zapisane ręcznie lub komputerowo) zostaną nagrodzone a wyniki ogłoszone podczas XV Poznańskich Spotkań Targowych odbywających się w czasie od 18 do 20 marca 2016 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.  

 • objętość prac: do 2 stron formatu A4 (ważna treść, a nie objętość)
 • termin składania prac – do 31 stycznia 2016 roku
 • po wszelkie informacje zapraszamy do biblioteki szkolnej
Autor: Filipiuk Zofia
Wigilia w bibliotece
2015-12-23 20:05:00

22 grudnia uczniowie klasy Ic zorganizowali w bibliotece wigilię klasową.
Już w połowie grudnia czytelnia została udekorowana świątecznie, ozdobiły ją również 2 choinki i stroik wykonany przez Gabrielę Dudę, który w szkolnym konkursie stroików został oceniony na 2 miejscu. Uczniowie sami lub przy pomocy rodziców przygotowali ciasta, napoje i wigilijne potrawy. Przy świątecznym stole zasiedli uczniowie, wychowawczyni i zaproszeni goście m.in. pani Świetłana Sacharczuk i pedagog szkolny pani Elżbieta Krasińska-Oniśkiewicz.

Autor: Filipiuk Zofia
Święto Niepodległości - Świętem Szkoły
2015-11-12 17:30:00

W roku szkolnym 2015/2016 jednym ze pomysłów na uczczenie Święta Odzyskania Niepodległości i Święta Szkoły był konkurs na dekorację sal lekcyjnych. Udekorowanie biblioteki zostało przydzielone klasie I c. Uczniowie bardzo odpowiedzialnie podeszli do tego zadania. Wykonali hasła, gazetki, plakaty, patriotyczne kokardy. W czytelni znalazły się flagi narodowe oraz piękny stroik symbolizujący Święto Odzyskania Niepodległości. Patriotyczna dekoracja czytelni została doceniona przez komisję konkursową i uczniowie otrzymali wyróżnienie. W nagrodę mogli wybrać jeden dzień bez pytania.

Oprócz dekoracji uczniowskiej w czytelni była też prezentowana wystawka książek związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

Autor: Filipiuk Zofia
Rozstrzygnięcie loterii z Dnia Otwartego 2015
2015-10-18 16:58:00

Podczas ślubowania klas pierwszych w dniu 13.X.2015r. została rozstrzygnięta loteria organizowana od kilku lat przez bibliotekę szkolną. Obecni uczniowie klas pierwszych, będąc w VI klasie uczestniczyli w Dniu Otwartym naszego gimnazjum i podczas zwiedzania biblioteki losowali karteczki z numerami. Po uroczystości ślubowania Pani Dyrektor wylosowała spośród nich trzy szczęśliwe numery. Ich posiadacze otrzymali książki ufundowane przez Radę Rodziców i Dyrekcję szkoły.

Wybrańcom losu gratulujemy i mamy nadzieję, że będą aktywnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

Autor: Filipiuk Zofia
Konkurs czytelniczy "Życie i twórczośc Małgorzaty Musierowicz"
2015-06-24 19:44:00

10 czerwca 2015 r. w bibliotece odbył się konkurs czytelniczy „Życie i twórczość Małgorzaty Musierowicz”. Przeznaczony był on przede wszystkim dla klas pierwszych. Pytania dotyczyły życia i dorobku pisarskiego Małgorzaty Musierowicz oraz znajomości lektur „Kłamczucha” i „Opium w rosole” tej autorki . Konkurs podzielony był na 2 części – pierwsza w konwencji „1 z 10” i finał.  Najlepszą znajomością lektur, życiorysu i twórczości ich autorki wykazała się Julia Bazyluk z klasy IA. Drugie miejsce zajął Daniel Zarzecki z tej samej klasy a trzeci był Karol Truszkowski z klasy IC. Nagrody rzeczowe, zakupione z funduszu Rady Rodziców i dyplomy laureaci konkursu otrzymają w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego. W dniu konkursu wszyscy jego uczestnicy otrzymali drobne upominki ufundowane przez Urząd Miasta, panią Iwonę Kołos (nauczycielkę j. polskiego i radną) oraz bibliotekarzy.

Uczniom biorącym udział w konkursie gorąco dopingowali koledzy. Uczestnikom i publiczności  konkurs bardzo się podobał, chcieliby żeby podobny odbył się w przyszłym roku szkolnym.

Autor: Filipiuk Zofia
Ogólnopolskie Wybory Książek w naszej szkole
2015-03-27 20:12:00

Ogólnopolskie Wybory Książek zostały ogłoszone i zorganizowane przez redakcję „Biblioteki w Szkole” przy współpracy Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i redakcji „Biblioteki szkolne online”. Patronat nad akcją objęła minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

W naszej szkole wybory odbyły się w bibliotece szkolnej w dniu 18 marca 2015 r.

Na umówionej wcześniej godzinie lekcyjnej uczniowie przychodzili wraz z nauczycielem do czytelni szkolnej. Gimnazjaliści pobierali od komisji karty wyborcze.Na karty wpisywali najciekawsze książki, które ostatnio czytali (od 1 do 3 tytułów) i wrzucali głos do profesjonalnej urny wyborczej. W komisji zasiadali tego dnia uczniowie. Rolę „męża zaufania” pełnił nauczyciel opiekujący się klasą, nad całością czuwali nauczyciele bibliotekarze.

Uczniowie bardzo chętnie brali udział w akcji. Liczeniem głosów i tworzeniem listy wybranych książek zajęła się komisja pod nadzorem bibliotekarzy. Wyniki zostały wysłane do organizatorów akcji.

Pierwsze 20 tytułów z listy rankingowej naszej szkoły przedstawia się następująco:

1.    E. L. James – 50 twarzy Greya

2.    J. Green – Gwiazd naszych wina

3.    G. Forman – Zostań, jeśli kochasz

4.    A. Fiedler – Dywizjon 303

5.    S. Collins – Igrzyska śmierci

6.    J. Słowacki – Balladyna

7.    A. Saint-Exupery – Mały książę

8.    C. Ahem – Love Rosie

9.    A. Sapkowski – Wiedźmin

10.H. Sienkiewicz – Krzyżacy

11.A. Kamiński – Kamienie na szaniec

12.J. R. R. Tolkien – Hobbit

13.I. Jurgielewiczowa – Ten obcy

14.E. L. James – Nowe oblicze Greya

15.M. Musierowicz – Opium w rosole

16.J. Green – Szukając Alaski

17.J. Rowling – Harry Potter

18.C. S. Lewis – Opowieści z Narnii

19.F. Moccia – Trzy metry nad niebem

20.G. Forman – Wróć, jeśli pamiętasz

Autor: Filipiuk Zofia
Zdecyduj, co będziesz czytać! - OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK
2015-03-01 19:08:00

Chcesz mieć wpływ na kanon lektur szkolnych i na dobór książek do biblioteki? Weź udział w akcji „Ogólnopolskie Wybory Książek”. Przedsięwzięcie organizowane jest przez redakcję „Biblioteki w Szkole” przy współpracy Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i redakcji „Biblioteki szkolne online”. Patronat nad nim objęła minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Nasza biblioteka również przeprowadzi głosowanie. Prosimy wszystkich uczniów o wybranie od 1 do 3 najciekawszych książek, które czytali w ostatnim czasie. 18 marca w bibliotece szkolnej wpiszecie je na karty do głosowania i wrzucicie do przygotowanej urny. Na podstawie waszych wyborów stworzona zostanie lista rankingowa takich książek i wysłana do organizatorów, co pozwoli stworzyć listę ogólnopolską.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa przewiduje, że w latach 2016-2020 biblioteki szkolne otrzymają miliony złotych na zakup książek. Ponieważ statystyki czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży nie są dobre, a badania wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami, redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole" postanowiła zorganizować Ogólnopolskie Wybory Książek by dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani.

Wśród szkół biorących udział w głosowaniu rozlosowane zostaną nagrody, w tym nagroda główna – wybrane książki o wartości do 1000 złotych.

Cele akcji:

·         Poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów.

·         Dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań czytelniczych.

·         Promocja czytelnictwa.

·         Promocja bibliotek szkolnych w środowisku szkolnym i lokalnym.

·         Kształtowanie postaw obywatelskich. Upowszechnienie zasad organizacji wyborów.

Autor: Filipiuk Zofia
Dzień otwarty dla szóstoklasistów
2015-02-22 19:57:00

W dniu 20 lutego zorganizowano w naszej szkole dzień otwarty dla uczniów klas VI SP nr 2 i SP nr 5. Zwiedzali oni też bibliotekę szkolną i tu już po raz kolejny przygotowano dla nich loterię. Każdy z szóstoklasistów wyciągnął karteczkę z numerem. W przyszłym roku szkolnym zostaną spośród nich wylosowane nagrody. Ile, jakie i kto je otrzyma dowiemy się podczas ślubowania klas pierwszych. Naszych przyszłych uczniów poczęstowano słodyczami.

Autor: Filipiuk Zofia
Spotkanie autorskie
2015-02-18 10:30:00

O wyrozumiałości

„Wyrozumiałość jest pierwszym krokiem do wybaczenia.”

Te i inne myśli poety Andrzeja Salnikowa czytane były podczas spotkania z autorem, które miało miejsce w bibliotece Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim 17 lutego 2015 r. Spotkanie miało na celu zainteresowanie uczniów poezją regionalną, poznanie twórczości poety i jego związków z regionem oraz propagowanie czytelnictwa.

Andrzej Salnikow – poeta, dziennikarz, filozof na spotkaniu z uczniami zaprezentował tomiki wierszy, czytał swoją poezję, opowiedział o swojej pracy dziennikarskiej, odpowiadał na pytania uczniów.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

Autor: Filipiuk Zofia
Rozstrzygnięcie loterii z Dnia Otwartego
2014-10-13 19:08:00

Podczas ślubowania klas pierwszych została rozstrzygnięta loteria organizowana przez bibliotekę szkolną. Pani Dyrektor wylosowała trzy szczęśliwe numerki. Ich posiadacze, obecnie uczniowie klas pierwszych, w VI klasie uczestniczyli w Dniu Otwartym gimnazjum i brali wówczas udział w loterii. Dziś (13.X.2014r.) otrzymali cenne albumy ufundowane przez Dyrekcję szkoły.

Wybrańcom losu gratulujemy i życzymy, by nadal aktywnie współpracowali z biblioteką szkolną.

Autor: Filipiuk Zofia
Srebrny Orator dla Natalii
2014-06-10 13:15:00

2 czerwca 2014 r. Natalia Szymczuk z kl. IIIc, przygotowana przez p. Lillę Fiedorczuk zdobyła tytuł Srebrnego Oratora podczas V edycji miejskiego konkursu oratorskiego.

To kolejny sukces naszej szkoły w "Oratorze".

Autor: Fiedorczuk Lilla
Dni Otwarte i loteria w bibliotece
2014-02-21 13:40:00

Odwiedzili nas uczniowie  klas VI dwóch bielskich podstawówek : nr 2 i nr 5.

Już od kilku lat nasi przyszli uczniowie na zakończenie wizyty w bibliotece biorą udział w loterii. Kto, tym razem,  przyniósł do domu szczęśliwy los, będzie  wiadomo dopiero podczas ślubowania w październiku 2014 r. Pani dyrektor wylosuje szczęśliwe numery ,a ich posiadacze otrzymają nagrody. Dotychczas były to książki, które  ułatwiały  naukę w gimnazjum.

Drodzy  szóstoklasiści, a może macie inny pomysł na nagrodę?

Może  tylko jedną, ale .... Zapraszamy już we wrześniu do biblioteki  i czekamy na Wasze pomysły.

.

Autor: Fiedorczuk Lilla
Literackie walentynki
2014-02-14 13:30:00


Walentynkowe spotkanie zostało przygotowane przez uczniów w ramach zajęć na feriach zimowych.Odbyło się 14 lutego w czytelni. Uczniowie przedstawili historię święta zakochanych, opinie na   temat walentynek , najsłynniejsze historie miłosne    i najpiękniejsze książki o miłości.

W drugiej części spotkania wszyscy uczestnicy  (uczniowie i nauczyciele)  czytali wiersze o miłości, które zostały  wcześniej naklejone na czerwone serduszka.

Na zakończenie odbył się błyskawiczny konkurs walentynkowy. Za dobrą odpowiedź można było otrzymać lizaka .

W czytelni do końca lutego będzie ekspnowana tablica z informacjami                        o  walentynkach  i  wystawka najpiękniejszych książkach o miłości (można je oczywiście wypożyczać, nie czekając na zakończenie ekspozycji). Zapraszamy!

Nasi uczniowie( czytelnicy) po raz kolejny udowodnili,że mają duże możliwości    i potrafią  uczyćsię, wspaniale się przy tym  bawiąc.

Autor: Fiedorczuk Lilla
Rok Tuwima w bibliotece
2013-12-20 11:10:00

Julian Tuwim to poeta, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc humoru i optymizmu.

Biblioteka szkolna poświęciła poecie kilka działań: stałą ekspozycję  na tablicy informacyjnej w czytelni, wystawę pt. "Powtórka z Tuwima" i imprezę czytelniczą wg scenariusza opublikowanego w "Bibliotece w Szkole" - " Alfabet Tuwima" , np. R- jak rodzina, D- jak dzieciństwo, T- jak twórczość.

Autor: Fiedorczuk Lilla
Konkurs krasomówczy
2013-05-28 08:55:00

Kolejny sukces mówców z naszego gimnazjum.

W IV edycji  międzyszkolnego konkursu krasomówczego "Orator" Magdalena Rogucka zdobyła tytuł "Srebrnego Oratora"

Konkurs ten organizowany przez MBP uświetnia obchody dni Bielska już od 4 lat. W każdej  edycji mówcy z naszej szkoły odnosili sukcesy. W 2010 roku A. Łoszakiewicz z klasy I d  zajęła I  miejsce i zdobyla tytuł " Złotego Oratora" W kolenych edycjach w 2011 i 2012 roku  nasi uczniowie odnieśli największe sukcesy. W obu edycjach przypadły im tytuły: Złotego, Srebrnego i Brązowego Oratora.

Wszyscy nagradzani uczniowie byli przygotowywani przez mgr  Lillę Fiedorczuk.

Autor: Fiedorczuk Lilla
Spotkanie autorskie
2013-05-27 14:15:00

W dniu 27 maja 2013 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w organizowanym przez MBP spotkaniu autorskim ze znanym dziennikarzem śledczym i dokumentalistą Tomaszem Sekielskim.

Opowiadał on o swojej pracy, programach telewizyjnych , które tworzył i promował książkę "Sejf".

Obecni na spotkaniu uczniowie otrzymali autograf z pozdrowieniami dla czytelników naszej biblioteki szkolnej.

Autor: Fiedorczuk Lilla
Loteria w bibliotece szkolnej
2012-10-12 13:18:00

Podczas Dni Otwartych w lutym 2012 roku uczniowie klas 6 szkół podstawowych nr 2 i nr 5 odwiedzili naszą bibliotekę szkolną. Zobaczyli Centrum Multimedialne, czytelnię, zapoznali się z ofertą biblioteki: nowe książki, czasopisma, płyty kasety...
Wszyscy odwiedzający wzięli też udział w loterii. Nasi przyszli uczniowie wylosowali po 1 numerze od 1 do 90. Jeszcze do 11 października nic one nie znaczyły. Dopiero w tym dniu, podczas ślubowania, pani dyrektor wylosowała 5 szczęśliwych numerów. Ich posiadacze otrzymali cenne książki. Gratulujemy, życzymy przyjemnej lektury i wszystkich uczniów klas pierwszych zapraszamy do biblioteki szkolnej.
I jeszcze taka krótka refleksja. Trochę się obawiałam, że uczniowie zapomną lub pogubią wylosowane numery. Pomyliłam się. Na pierwszej lekcji w bibliotece szkolnej okazało się, że wszystkie pytania dotyczyły loterii, losowania i nagród, a oczekiwałam pytań o nowe książki, komputery...Po ślubowaniu okazało się, że również nasi nauczyciele chcą wziąć udział w takiej loterii.
Może coś wymyślimy. Coś, co będzie łączyło zabawę z promocją biblioteki szkolnej i czytelnictwa.

Autor: Fiedorczuk Lilla
Spotkanie metodyczne nauczycieli bibliotekarzy
2012-10-11 22:00:00

25 września biblioteka naszej szkoły była gospodarzem spotkania metodycznego nauczycieli bibliotekarzy szkół Bielska Podlaskiego i powiatu bielskiego. Spotkanie prowadziła pani Magdalena Kraszewska z CEN-u w Białymstoku. Omówiła ona aktualności dotyczące kartoteki wzorcowej, opisu bibliograficznego, nowości wydawnicze, zmiany w prawie. Przedstawiła najnowszą ofertę CEN, przydatne w pracy bibliotekarza strony WWW poświęcone literaturze i zaprezentowała materiał: „Polskie nagrody literackie jako promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży”.
W realizację spotkania aktywnie włączyli się nauczyciele bibliotekarze naszej szkoły. Zaprezentowali zebranym stronę internetowa szkoły i biblioteki. W ramach tematu „Jak pracujemy z uczniami biorącymi udział w konkursach” uczennice Joanna i Zuzanna Zalewskie opowiedziały historię, którą zdobyły tytuł "srebrnego oratora" w III edycji Konkursu Oratorskiego. Ponieważ dotyczyła ona znanego chyba wszystkim w Bielsku zakładu fotograficznego Szałkowskich, uczestnicy spotkania słuchali jej z wielkim zainteresowaniem.

Autor: Filipiuk Zofia
Oratorzy z Jedynki
2012-06-01 10:50:00

W ramach obchodów Dni Bielska Podlaskiego pod patronatem Burmistrza Miasta 28 maja 2012 r. w czytelni MBP  odbył się międzyszkolny konkurs krasomówczy         "Orator". W III już edycji konkursu wzięło udział 7 mówców z naszej szkoły. Podobnie jak w roku ubiegłym zajęli oni całe „podium".
Tytuł "Złotego Oratora" zdobyła Anita Łoszakiewicz z klasy III d. Opowiadała ona o zwyczajach, obrzędach i tradycjach związanych z lnem. Drugie miejsce i tytuł "Srebrnego Oratora" zdobyły bliźniaczki Joanna i Zuzanna Zalewskie z klasy II b. Dzięki ich opowieści poznaliśmy historię zakładu fotograficznego "Foto Szałkowska", który należy do ich rodziny od 1925 r.„Brązowym Oratorem" została Diana Turowska z III b, która opowiedziała o krzyżach  na ulicy Kowalskiej i historii fragmentu obecnej ulicy Mickiewicza.

Autor: Fiedorczuk Lilla
Podziękowanie
2012-04-30 11:33:00

Dziękujemy pani sponsor za zakupienie do  naszej biblioteki szkolnej 46 nowych książek. (Żałujemy, że,zgodnie z Pani życzeniem, nie możemy podać nazwiska).

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

                                                                                               - Wisława Szymborska

Dzięki Pani nasi uczniowie otrzymali dodatkową możliwość "zabawy", która kreuje wyobraźnię i wzbogaca słownictwo.

Autor: Fiedorczuk Lilla
Konkurs
2012-04-23 13:18:00

Trochę później niż planowaliśmy, bo dopiero 13 kwietnia, odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski "Niektórzy lubią Szymborską". Miało być trzy nagrody, ale komisja wybrała 4 recytatorów. Byli to: I miejsce- Jola Oksztulska kl. II b " Kot w pustym mieszkaniu", II miejsce- Dominika Rzepniewska III b" Niektórzy lubią poezję", III miejsce- Karolina Laskowska II b "Wszelki wypadek" i Rafał Bolesta IIa "Pisanie życiorysu" Werdykt komisji potwierdziła publicznośc zgromadzona w czytelni. Gratulujemy wyróżnionym uczniom. I najważniejsze, odkryliśmy nowe taleny ( nie tylko wyróżnione osoby).

Autor: Fiedorczuk Lilla
Niektórzy lubią Szymborską
2012-02-23 12:15:00

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs recytatorski „Niektórzy lubią Szymborską”.
 - Każdy z uczestników może przygotować do recytacji tylko jeden wiersz Szymborskiej,
 - Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów ze wszystkich klas naszego gimnazjum.
 - Będą nagrody.
 - Termin, marzec 2012 (datę podamy w gazetce „Lekcje z Szymborską”)

Autor: Fiedorczuk Lilla
Dni Otwarte
2012-02-17 12:21:00

„Zamknijcie drzwi, stańcie dokoła,
Co się komu śni, kto nas woła?
Lenie, wagarowicze, modnisie,
Szkolne potwory, zmory swawolne.
Każda śpieszcie do gromady!
Gromada niech się tu zbierze,
Oto obchodzimy szkolne dziady
Każdy swój los odbierze”

Taką szkolną parafrazą fragmentu „Dziadów” część II Adama Mickiewicza powitała zaskoczonych uczniów klas VI SP nr 2 i SP nr 5 w czytelni biblioteki szkolnej Diana Turowska z klasy III b.
10 lutego gościliśmy uczniów klas VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Bielsku Podlaskim. O bibliotece w ich przyszłej szkole - Gimnazjum nr 1 - opowiedziały absolwentki „2”, a obecnie uczennice klasy III c: Dagmara Tworkowska i Ewelina Żarska.
Następna grupa uczniów, tym razem ze Szkoły Podstawowej nr 5, odwiedziła naszą bibliotekę 16 lutego. Na uczniów z „5” czekały ich starsze koleżanki - uczennice II c: Agnieszka Górska, Kornelia Pliszek i Klaudia Szparkowska.
Wszyscy odwiedzający naszą szkolną bibliotekę, tak jak zapowiedziała Diana: „Każdy swój los odbierze”, wzięli udział w loterii. Posiadacze szczęśliwych numerów zostaną wyłonieni podczas ślubowania uczniów klas I we wrześniu lub październiku 2012 roku. „Wylosowani uczniowie” otrzymają atrakcyjne nagrody książkowe.

Autor: Fiedorczuk Lilla
Nasze talenty literackie
2012-02-16 14:33:00

Książka Hiperversum ma ponad 700 stron. W ciągu prawie trzech miesięcy przeczytały ją 4 uczennice. Każda z nich dopisała nowe zakończenie książki, przedstawiając dalsze losy bohaterów Cecylii Randall. Prace: Dominiki Hryniewickiej z klasy II c, Diany Turowskiej z III b i Eweliny Żarskiej z III c zostały wysłane na adres wydawnictwa „Esprit”.
Opowiadania naszych uczennic nie zdobyły nagrody w ogólnopolskim konkursie, pozwoliły jednak odkryć bogatą wyobraźnię ich autorek i ujawnić niewątpliwy talent literacki.
Zakończenia napisane przez Ewelinę, Dianę i Dominikę  dołączymy do naszego egzemplarza książki Hiperversum. Przeczytajcie i oceńcie sami.

Oto fragment pracy Dominiki….

W końcu wrócił do Francji, kraju, którego unikał przez tyle lat. Serce kazało mu znowu zobaczyć zamek, gdzie kiedyś był jego świat. W sali wejściowej powitały go portrety rodziny. Isabeau i Guillaume patrzyli na niego pustym wzrokiem. Po prawej stronie wisiał jego własny  portret, który kiedyś zleciła namalować ukochana. Rozejrzał się dookoła, a w jego wyobraźni pojawiły się wspomnienia: komnaty zamkowe, drogie dywany oraz kobiety w pięknych sukniach, które dawno temu przechadzały się po dziedzińcu i korytarzach.

- Pan jest z mojej grupy? - Z rozmyślań wyrwał go mężczyzna. - Po zamku nie można chodzić samemu.

- Nie – rzekł krótko Ian, oddalając się. Przewodnik wzruszył ramionami, wracając do grupy turystów, którzy z zachwytem fotografowali zamek.

Ian tymczasem udał się schodami na górę, gdzie zobaczył znajome wrota komnaty, gdzie kiedyś Isabeau spędziła najpiękniejszą noc swojego życia. Lekko uchylił drzwi i niezauważony przez nikogo wszedł. W środku zastał to samo łoże z czerwonym przykryciem, na którym leżała biała suknia Isabeau oraz biały szal. Opuszkami palców dotknął delikatnego materiału.

- Isabeau – wyszeptał i poczuł, jakby ktoś wbijał mu nóż w serce. Tęsknota bolała go dużo bardziej, niż te wszystkie rany, które były jednym dowodem na to, co się stało.

Przetarł oczy i westchnął ciężko. Rzucił ostatnie spojrzenie na suknię i szybko opuścił komnatę, a następnie dziedziniec zamku.
Dopiero za bramami Châtel-Argent poczuł, że pożegnał się z tym miejscem na dobre. Pogodził się z tym. Już nigdy nie wróci do Isabeau.
Musi zacząć od nowa, zapomnieć, zostawić za sobą przeszłość.
Kiedy wrócił do pokoju hotelowego, zadzwonił telefon… Z niechęcią podniósł słuchawkę i mruknął krótkie „Halo?”.

- Musisz wracać – usłyszał podenerwowany głos Jodie. - Wracaj do Ameryki, ale to natychmiast.

- Dlaczego?

Na krótką chwilę zapadła cisza, a następnie usłyszał ciche pociągnięcie nosem i szelest opakowania chusteczek.

- Daniel włączył dziś Hyperversum. I... - głos uwiązł jej w gardle.

Fragment zakończenia napisanego przez Ewelinę

Jeszcze nigdy niczego tak nie pragnął. Oddałby wszystko, by móc tylko przytulić się do Isabeau. Bezustannie miał przed oczymi jej piękną twarz, złociste włosy, delikatne rysy. W głowie słyszał jej dźwięczny śmiech. „Och, jak bardzo za nią tęsknię. Dlaczego musiałem Cię utracić Isabeau? Dlaczego? ” Ciągle zadręczał się pytaniami.
Chłopak zastanawiał się, dlaczego musi aż tak cierpieć. Całe jego życie było jedną wielką udręką. Najpierw śmierć rodziców, potem ta dramatyczna przygoda we Francji. Chłosta Jargome Darganel’a, bitwa pod Bounives, a teraz jeszcze to. „Jak to możliwe, żeby jeden człowiek aż tyle musiał cierpieć.”
Zastanawiał się, jak na wiadomość o jego wyjeździe zareagował hrabia Ponthieu. „Pewnie bardzo rozczarował się zachowaniem swego srebrnego orła. Ale ja mu się nie dziwię. Myślał, że może na mnie liczyć, a ja zawiodłem jego zaufanie. Nienawidzę się za to!” Dręczyły go wyrzuty sumienia.
Postanowił, że za wszelką cenę znajdzie sposób, by wrócić do swej ukochanej.

Fragment z pracy Diany

Ian wychodząc z uniwersytetu, czuł jak pojawia się w nim nowa siła. Chciał,  jak najszybciej znaleźć się w domu swoich przybranych rodziców i opowiedzieć wszystko Danielowi i Jodie. Martina raczej nie chciał w to wciągać. Nawet nie zauważył, kiedy dojechał na miejsce,  bo myślami był zupełnie gdzie indziej:
„Ja tam wrócę! Zobaczę Izabeau!”
Damian, który otworzył drzwi,był bardzo zdziwiony zachowaniem chłopaka, również Jodie, która była wtajemniczona w to, co się zdarzyło na uczelni,  była zaskoczona miną Iana. Tylko Martin przywitał się z nim jak zwykle, a kiedy poszedł pomóc nakryć do stołu, pozostała dwójka zarzuciła Iana gradem pytań:

- Uspokójcie się! Opowiem wam wszystko po kolacji, kiedy będziemy sami. – powiedział rozbawiony Ian.

-Ty myślisz, że ja wytrzymam aż tyle?! Po tym jak zostawiłem Cię załamanego w pracy, a ty mi tu przyjeżdżasz cały w skowronkach i każesz mi jeszcze czekać do końca kolacji! - krzyczał rozgorączkowany Daniel.

- No dobra. Zdradzę wam, że chodzi o mnie, Izabeau i Hyperversum.

-To mnie uspokoiłeś. Normalnie już wszystko rozumiem.

Sarkazm Daniela rozbawił Iana, ale wiedział, że nie może im teraz nic powiedzieć, gdyż obok są osoby, które nie mogą o niczym wiedzieć.


Autor: Fiedorczuk Lilla
Lekcje z Szymborską
2012-02-06 12:07:00

1 lutego 2012 roku zmarła pierwsza dama polskiej poezji, laureatka literackiego Nobla z 1996 roku - Wisława Szymborska.
Mądrość, piękno, autoironia utworów Szymborskiej towarzyszy nam już od wielu lat. Jej wiersze były okazją do spokojnego namysłu w ciszy, gdy wokół był pośpiech. Były źródłem siły dla słabych i skromności dla zadufanych.
Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z gazetką poświęconą poetce, która zastała opracowana na podstawie ksiązki Leszka Żulińskiego „Lekcje z Szymborską”.

Autor: Fiedorczuk Lilla
Loteria rozstrzygnięta!
2011-10-13 18:01:00

Podczas uroczystego ślubowania uczniowie klas pierwszych nareszcie dowiedzieli się, kto z nich posiada szczęśliwy los. Jeszcze jako uczniowie klas szóstych SP nr 2 i SP nr 5 odwiedzili oni bibliotekę szkolną podczas Dni Otwartych Gimnazjum nr 1. Każdy uczeń wylosował kartkę z numerem i pieczątką biblioteki. "Losy", 13 października 2011 roku, zostały wymienione na nagrody książkowe. Pani Dyrektor wylosowała  czterech "szczęśliwców" i wręczyła  im  cenne  albumy,  ufundowane  przez dyrekcję szkoły i bibliotekę szkolną.
Wybranym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy, by byli aktywnymi czytelnikami naszej biblioteki.

Autor: Filipiuk Zofia
Ogólnopolski Konkurs Literacki "Hyperversum"
2011-10-05 14:37:00

Biblioteka szkolna zgłosiła udział uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Hyperversum”.
Organizator: Wydawnictwo Esprit.      Czas trwania: do 31.12.2011 r.
Konkurs jest adresowany do uczniów gimnazjów.

Co trzeba zrobić?
-    Przeczytać książkę „Hyperversum” (książka jest już bibliotece)
- Napisać opowiadanie przedstawiające dalsze losy bohaterów powieści Cecilii Randall „Hyperversum”

Jak to zrobić?
Zgłosić się do biblioteki, przeczytać książkę, napisać opowiadanie i czekać na rozstrzygnięcie konkursu. Można zdobyć nagrodę, wyróżnienie lub dyplom! Opowiadanie nie może być dłuższe niż 5 stron, czcionka Times New Roman, rozmiar 12, pojedyncze interlinie. Daj się wciągnąć!

…sześcioro przyjaciół: Ian, Daniel, Jodie, Martin, Donna i Carl wskutek tajemniczej burzy przenosi się poprzez zaawansowaną technologicznie grę do XVII-wiecznej Francji. Jak tam przetrwać? Jak wrócić?...
Mamy już pięcioro chętnych uczniów. Jeżeli dobrze piszesz, chcesz przeczytać nasz najnowszy nabytek, ciekawą książkę – zgłoś się do biblioteki szkolnej.

Autor: Filipiuk Zofia