Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski
w Bielsku Podlaskim

 • Izba pamięci w Gimnazjum nr 1
 • Sportowcy wciąż odnoszą sukcesy
 • Drużyna siatkarek z trenerem
 • Aktorzy szkolnego teatru Gimnazjum podczas przeglądu w Białymstoku
 • Teatr Gimnazjon podczas wręczenia dyplomów
 • Tradycyjna wigilia w świetlicy "Przyjaciele"
 • Świetlica "Przyjaciele" zapewnia różne atrakcje
 • Zakończenie roku szkolnego 2011
 • Organizujemy liczne imprezy i akcje profilaktyczne
 • Prezentujemy nasze wypracowane projekty edukacyjne
 • W świetlicy hobbystycznej od lat rozwijamy zdolności plastyczne
 • Realizujemy projekt Comenius
 • Tradycyjnie co roku bierzemy udział w akcji Amnesty International
 • Tradycją stały się organizowane w naszej szkole turnieje szachowe
 • Comenius to między innymi goście z innych krajów

IN MEMORIAM

VI edycja projektu  ,,Kamienie Pamięci – Z modlitwą Ojczyźnie" poświęcona jest osobom duchownym, których postawa życiowa była zgodna ze słowami: Zło dobrem zwyciężaj.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski upamiętnili trzech księży zamordowanych przez hitlerowców 15 lipca 1943 roku w Lesie Pilickim wraz z 47 mieszkańcami Bielska Podlaskiego:

 • błogosławionego ks. Antoniego Besztę-Borowskiego – dziekana i proboszcza bielskiego,
 • ks. Ludwika Olszewskiego – rektora kościoła pokarmelickiego, prefekta gimnazjum i liceum,
 • ks. Henryka Opiatowskiego – kapelana Wojska Polskiego.

Film z przedstawienia "Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi ..."

Prezentacja projektu (pdf):

Bł. ks. Antoni Beszta-Borowski cz.1, cz.2

ks. Ludwik Olszewski cz.1, cz.2

ks. Henryk Opiatowski

IN MEMORIAM cz.1, cz2, cz3

Wpłaty za obiady

PKO BP SA

22102013320000170210720284

Opłata za obiady:

wrzesień:

uczeń - 45 zł

nauczyciel - 90 zł

Prosimy o dokonywanie wpłat do 15-go każdego miesiąca.


Zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017
2017-06-26 19:45:00

23 czerwca odbyła się uroczystość zakończenie roku szkolnego 2016/2017. O godzinie 9 świadectwa, nagrody i stypendia odebrali uczniowie klas I i II.

Pożegnanie klas III ze szkołą rozpoczęło się o godzinie 11 od wysłuchania hymnu. Pani dyrektor Mirosława Kolasa wręczyła świadectwa z wyróżnieniem, nagrody, książki, stypendia, a rodzicom listy gratulacyjne. W imieniu klas III głos zabrała Julia Żero (przemówienie Julii można przeczytać poniżej), natomiast starszych kolegów pożegnały Zuzanna Paluszczyk i Gabriela Jakubowska  z klasy II A. Szkolną Galę "Jedyneczki 2017" prowadzili Kinga Kamińska i Krystian Zalewski. W tym roku przyznano statuetki w kategoriach: „Dziewczyna z bajki”, „Sportowy świr”, „Człowiek orkiestra” , „Jasna strona mocy”, „Przyjaźń ponad wszystko”, „Mistrz punktualności” ,”Wysoki jak brzoza”, „Alfa i omega”, ” Cicha woda”, „Strażnik Teksasu”

Po zakończeniu uroczystości uczniowie po raz ostatni spotkali się z wychowawcami w klasach, gdzie odebrali świadectwa ukończenia szkoły.

 

Przemówienie Julii Żero z klasy III B:

Kochani Rodzice, Drodzy nauczyciele, miłe koleżanki i koledzy.

Po 3 latach wytrwałej nauki w Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski, nadszedł dzień, w którym opuścimy mury naszej szkoły. Dla wielu z nas jest to dzień upragniony, lecz nigdy nie zapomnimy pięknych chwil spędzonych w gronie przyjaciół i naucycieli.

Sądzę, że wieli z nas pamięta dzień, w którym pierwszy raz weszliśmy do budynku szkoły. To wszystko wydawało się ogromne, każdy z nauczycieli z pozoru straszny, a my dopiero się poznawaliśmy. Z biegiem czasu szkoła stawała się częścią nas. Atmosfera szkolna z dnia na dzień coraz bardziej napawała nas chęcią do zdobywania wiedzy, jak i odnoszenia sukcesów. Pomagali nam w tym nasi najlepsi nauczyciele, którzy w naukę i wychowanie włożyli wiele pracy.

Chciałabym tutaj wspomnieć o czterech wspaniałych kobietach, naszych wychowawczyniach - pani Elżbiecie Wawrzyniuk, pani Elżbiecie Chmur, pani Elżbiecie Uziałło, jak i o naszej pani pedagog pani Elżbiecie Krasińskiej - Oniśkiewicz. Nie tylko łączy je to samo imię, ale również chęć niesienia pomocy uczniom. Warto też jest wspomnieć o tym, że dzięki Wam Nauczyciele, pogłębialiśmy nasze zainteresowania pomagając innym w szkolnym wolontariacie "W jedną stronę", uczestnicząc w różnego rodzaju kółkach przedmiotowych, zajęciach teatralnych i treningach koszykówki i piłki nożnej.

Na koniec, w tak ważnym dla nas wszystkim dniu oprócz podziękowań, my uczniowie klas trzecich, chcemy wam Drodzy Pedagodzy złożyć najserdeczniejsze życzenia wytrwałości w szerzeniu edukacji, pomyślności w życiu osobistym oraz samych radości z pracy.

Dziękujemy jeszcze raz! Będziemy o Was pamiętać!

Autor: Samocik Anna
15 - lecie Klubu Wolontariuszy
2017-06-26 18:59:00

14 czerwca w Bielskim Domu Kultury odbyła się niezwykła uroczystość. Klub Wolontariuszy „W jedną stronę” z Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski obchodził swoje 15- lecie istnienia. Na uroczystość przybyło wielu gości. Był Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski -  pan Jarosław Borowski, księża, radni, dyrektorzy bielskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele placówek, z którymi współpracuje wolontariat, a także sponsorzy i przyjaciele klubu. Nie zabrakło gości najważniejszych - wolontariuszy, zarówno tych obecnych, jak i absolwentów naszej szkoły.

Podczas uroczystości zaprezentowano dorobek klubu oraz aktywną młodzież, która przez te 15 lat przewinęła się przez wolontariat. Na scenie wystąpili podopieczni zaprzyjaźnionych z nami placówek. Zaprezentowali się pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach, Środowiskowego Domu Samopomocy w Bielsku Podlaskim, jak również wychowankowie z Domu Dziecka w Białowieży, którzy wspólnie z wolontariuszami pokazali fragment spektaklu pt. Hanulka i wiedźma.

Założycielki klubu: Elżbieta Uziałło i Agnieszka Jankowska podziękowały za współpracę wszystkim swoim przyjaciołom. Życzenia wolontariuszom złożył też Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski, który z okazji jubileuszu przekazał klubowi pamiątkowy grawerton.

Autor: Samocik Anna
Wizytacja kanoniczna szkoły
2017-06-26 18:57:00

12 czerwca 2017 roku w naszej szkole odbyła się wizytacja kanoniczna szkoły Jego Ekscelencji Biskupa Drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. Podczas wizytacji młodzież z teatru Inwencja zaprezentowała historię objawień fatimskich. Na koniec spotkania zostało udzielone błogosławieństwo.

 

 

 

 

Autor: Samocik Anna
Certyfikat w programie "Chronimy Dzieci"
2017-04-18 08:45:00


Chronimy Dzieci to program profilaktyki przemocy wobec dzieci, którego autorem i koordynatorem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Ideą programu jest przyznawanie certyfikatu „Chronimy Dzieci" placówkom, które spełniają wysoki poziom standardów ochrony dzieci oraz oferują wysoką jakość programów ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Z radością informujemy, że nasze Gimnazjum uzyskało Certyfikat w programie.

 

 

 Autor: Samocik Anna
Wizyta w Portugalii w ramach programu ERASMUS+
2017-04-11 20:00:00

Od 23 do 29 marca 2017 roku nauczycielki z Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim – Agnieszka Osmulska, Świetłana Sacharczuk i Ewa Łajkowska, uczestniczyły w pracach nad projektem Erasmus + School is fun! Come on time! Spotkanie przedstawicieli siedmiu szkół odbyło się w portugalskim mieście Barcelos. Uczestnicy pochodzili z Polski, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Turcji. Była to okazja do zaprezentowania naszego kraju oraz poznania kultury innych państw. Służyły temu ciekawe prezentacje multimedialne. Grupa uczestników projektu rozmawiała o relacjach między rodzicami a szkołą, które mogą korzystnie wpłynąć na edukację dzieci oraz przyczynić się do ograniczenia ich absencji w szkole. Stało się to okazją do wymiany ciekawych doświadczeń z różnych krajów. Kilka dni pracy nad projektem dało też możliwość rozwijania umiejętności porozumiewania się w języku angielskim oraz portugalskim (!).

W czasie wolnym organizatorzy postarali się o to, aby dzięki wycieczkom do Porto, Bragi, Guimaraes oraz zwiedzaniu Barcelos goście mogli poznać historię i kulturę północnej Portugalii. Nie zabrakło też wspaniałych wrażeń z rejsu po rzece Douro oraz wizyty nad Oceanem Atlantyckim. Całości dopełniała wspaniała kuchnia pełna przysmaków z ryb i owoców morza.

Spotkania międzynarodowe są ciekawą formą dzielenia się doświadczeniami oraz sprzyjają nawiązywaniu relacji między uczestnikami z różnych państw.  

Autor: Hackiewicz Jerzy
Niezwykły projekt historyczny
2016-07-21 12:59:00

Wycieczka „Historyczne wojaże” zakończyła się podsumowaniem, czyli pokazaniem efektów pracy uczniów zaproszonym gościom, wśród których znaleźli się rodzice oraz pan burmistrz Jarosław Borowski. Uczestnicy projektu przez godzinę prezentowali zdjęcia wybranych zabytków romańskich, gotyckich i renesansowych oraz omawiali rolę Kościoła w epoce średniowiecza i jego wpływ na kształtowanie się państwowości polskiej. Goście obecni na imprezie edukacyjnej zobaczyli też film „Śladami pierwszych Piastów” przygotowany przez ucznia Mikołaja Prokopiuka, a pokazujący zaangażowanie młodzieży Gimnazjum nr 1. Na koniec spotkania odbyła się przy dźwiękach dworskiej muzyki wspaniała degustacja rogali św. Marcina, które przygotowała grupa uczennic wspólnie z babcią Kamili Huczko. Było smacznie i nastrojowo.

Autor: Samocik Anna
Wycieczka w Bieszczady
2016-06-21 21:14:00

W dniach 6 – 8 czerwca 2016 uczniowie naszego gimnazjum wybrali się na drugi koniec Polski, czyli Bieszczady. Po drodze odwiedzili Lublin, gdzie pod okiem absolwentki Diany Turowskiej zwiedzili Starówkę. Najwięcej jednak wyzwań czekało ich w górach – wdrapali się na Połoninę Caryńską, pływali statkiem po Solinie, przejechali Dużą Pętlę Bieszczadzką. To były niesamowite chwile! FOTOREPORTAŻ

Autor: Samocik Anna
Klub Wolontariuszy otrzymał statuetkę Tura w kategorii Siła Serca
2016-06-06 19:44:00

3 czerwca w Bielskim Domu Kultury odbyła się uroczysta Gala, podczas której Pan Burmistrz Jarosław Borowski uhonorował statuetkami Tura instytucje i osoby zasłużone dla Bielska Podlaskiego. W kategorii Siła Serca bezkonkurencyjny okazał się działający w Gimnazjum nr 1 Klub Wolontariuszy „W jedną stronę”. Panie Elżbieta Uziałło i Agnieszka Jankowska oraz wolontariusze działający w klubie zostali nagrodzeni za 14 lat wytężonej pracy na rzecz ludzi starszych, ubogich i chorych. Serdecznie gratulujemy laureatom. FOTOREPORTAŻ

Autor: Samocik Anna
1050-lecie Chrztu Polski
2016-04-24 14:25:00

Chrzest Mieszka I i całego jego dworu odbył się prawdopodobnie 14 kwietnia 966 w Wielką Sobotę lub w Niedzielę Wielkanocną. Jako hipotetyczne miejsce historycy podają: Ratyzbonę, Ostrów Lednicki, Poznań i Gniezno.

Znaczenie przyjęcia chrześcijaństwa dla kształtującej się Polski jest niepodważalne.

Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką czeską Dobrawą w roku 965.

Mieszko I przyjmował chrześcijaństwo z całym bagażem spraw, które szły w ślad za przyjęciem chrztu, tzn. przyjmował chrześcijaństwo i jednocześnie przyjmował jedyny skuteczny w X wieku model organizacji państwa. W ten sposób książę zapewnił Polsce równorzędne miejsce wśród państw chrześcijańskiej Europy.

- Mieszko I przyjmując chrzest zdecydował się na stworzenie trwałej organizacji.

Przyjęcie chrztu przyczyniało się do trwalszego zespolenia młodego organizmu państwowego.  Utworzenie hierarchii kościelnej ułatwiło administrowanie krajem, można było struktury i dostojników Kościoła wykorzystać do zadań państwowych. Przez Chrzest i proces chrystianizacji Polska na trwałe związała się z zachodnim kręgiem kultury europejskiej.

Z okazji 1050-lecia Chrztu Polski uczniowie z Gimnazjum nr 1 wyruszą w niezwykły objazd naukowy. Zwiedzać będą miejsca związane z początkami państwowości polskiej: Ostrów Lednicki, Gniezno, Poznań. Zobaczą też odtworzony w Biskupinie gród kultury łużyckiej, zwiedzą zabytkowy Toruń.

Autor: Hackiewicz Jerzy
Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim otrzymało tytuł Szkoły Dialogu
2016-03-20 14:52:00

8 marca 2016 r. uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim wzięli udział w uroczystej
            Gali programu Szkoła Dialogu
.

Gala była wydarzeniem podsumowującym projekt edukacyjny na temat historii i kultury polskich Żydów, prowadzony przez 46 szkół z całej Polski, w tym również przez uczniów bielskiej jedynki. Program prowadzony był głównie w małych miejscowościach, które przed wojną zamieszkiwane były w dużym stopniu przez społeczność żydowską.

W ramach cyklu 4 warsztatów młodzież Gimnazjum nr 1 przy wsparciu trenerów Forum Dialogu przygotowała wycieczkę po miejscach związanych z żydowską historią Bielska Podlaskiego. W wycieczce wzięli udział uczniowie i nauczyciele gimnazjum, pan burmistrz Jarosław Borowski, a także lokalni działacze i miłośnicy historii. Dodatkowo uczniowie przygotowali potrawy kuchni żydowskiej, zaprezentowali taniec oraz zgromadzili eksponaty związane z kulturą i religią żydowską. Opiekunami projektu były panie A. Jankowska i Ś. Sacharczuk.

Gala odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Uczestnikami byli nie tylko uczniowie i nauczyciele, trenerzy Forum Dialogu, ale również przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego oraz ludzie nauki i kultury.

Autor: Filipiuk Zofia
Program profilaktyczny – Archipelag Skarbów
2016-03-20 11:24:00

W dniach 16 – 17 marca w naszej szkole przeprowadzono program profilaktyczny „ Archipelag Skarbów”.

Szkolenia przeprowadzono wśród młodzieży klas II i III (podczas dwóch dni) oraz 16 marca szkolenie rady pedagogicznej i rodziców.

Program uczy zdrowego i mądrego stylu życia. W sposób aktywny zachęca młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i do czekania z seksem aż do małżeństwa. W trakcie dwóch dni warsztatów przekazana została młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji pomiędzy ludźmi, opartych na zaufaniu i szacunku.

Autor: Samocik Anna
Finał VI edycji ogólnopolskiego projektu „Kamienie Pamięci”
2015-06-01 12:19:00

28 maja w Centrum Wystawienniczo – Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbyło się podsumowanie ogólnopolskiego projektu Instytutu Pamięci Narodowej „Kamienie Pamięci – Z modlitwą Ojczyźnie 1939-1989”. VI edycji projektu patronowały słowa św. Pawła z Tarsu: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Wzięło w nim udział ok. 90 grup z kraju i zagranicy, które opowiedziały o ponad stu osobach duchownych poświęcających się idei niepodległej Polski.

Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim upamiętniło trzech księży, którzy wraz z mieszkańcami Bielska zostali zamordowani przez hitlerowców 15 lipca 1943 roku w Lesie Pilickim. Błogosławionemu ks. Antoniemu Beszcie – Borowskiemu, ks. Ludwikowi Olszewskiemu i ks. Henrykowi Opiatowskiemu poświęcono spektakl teatralny „Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi…” prezentowany dwukrotnie mieszkańcom miasta. Ponadto przygotowano albumy zawierające zdjęcia oraz informacje o duchownych. Formą upamiętnienia stała się również droga krzyżowa, której stacje nawiązały do życia i śmierci bł. Antoniego. Przed rozstrzelaniem ks. Ludwik Olszewski krzyknął: „My zginiemy, ale Polska żyć będzie!”. Te słowa uczą, iż ojczyzna nie może być słowem pozbawionym znaczenia. Duchowni swym życiem dali przykład, że można ją kochać, wykonując rzetelnie codzienne obowiązki proboszcza, prefekta, kapelana. Trzeba pamiętać, że zginęli, bo nie zgodzili się na współpracę z okupantem, działali w AK, byli autorytetami dla wiernych.

W projekcie Gimnazjum nr 1 wzięło udział 36 osób (w tym dwie ze SP nr 5 im. Szarych Szeregów), które pracowały pod kierunkiem opiekunów – Ewy Łajkowskiej, s. Bernadetty, Joanny Chilkiewicz i Jerzego Hackiewicza.

Podczas targów podsumowujących projekt nasze gimnazjum reprezentowali: Marta Osmólska, Bartek Bazyluk i Kamil Misiuk. Uczniowie opowiadali zainteresowanym osobom o życiu i działalności swych bohaterów. Każdy z księży został upamiętniony statuetką – symbolicznym kamieniem pamięci. Uczestnicy projektu dostali pamiątkowe dyplomy i upominki. Efekty pracy gimnazjum można obejrzeć na stronie internetowej szkoły  http://gmnr1.pdt.pl/oraz w szkolnej izbie pamięci.

Autor: Hackiewicz Jerzy
Aleksandra Wyłucka została radną Młodzieżowego Sejmiku Wojewódzkiego
2015-03-22 13:05:00

17 marca 2015 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbyła się uroczysta sesja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Nasz okręg reprezentowała Aleksandra Wyłucka, którą wyłoniono na drodze wyborów bezpośrednich spośród sporej liczby innych kandydatów. Radni odebrali dyplomy potwierdzające swój mandat. Określono kadencyjność radnych. Będzie ona wynosiła trzy lata. Jak powiedział pan marszałek Mieczysław Baszko  powołanie „MSWP" otworzył drogę do utworzenia przedstawicielstwa młodzieży naszego regionu. Dzięki Radzie młodzi ludzie będą mieli większy wpływ na to, co dzieje się w ich mieście i województwie. Następna sesja odbędzie się w maju. Gratulujemy Oli sukcesu i liczymy, że będzie aktywnie reprezentować interesy naszego miasta i szkoły w województwie.

Autor: Samocik Anna
Wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej
2015-03-21 10:01:00

16 marca grupa uczniów realizujących projekt ,,Kamienie Pamięci" gościła w siedzibie Oddziału IPN w Białymstoku.  Spotkaliśmy się z 11 zespołami z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Marta Osmólska i Kamil Misiuk opowiedzieli o podjętych przez nas działaniach, które szerzej zostaną zaprezentowane 29 maja podczas ogólnopolskiego finału. Mieliśmy możliwość obejrzenia pomieszczeń archiwum i poznania pracy archiwistów nad aktami. Zdjęcia oraz relację ze spotkania można obejrzeć na stronach:

https://www.facebook.com/KamieniePamieci

https://www.facebook.com/IPN.Bialystok

http://bialystok.tvp.pl/19277846/16032015-godz-1830

Autor: Hackiewicz Jerzy
Uroczystość promocji albumu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...”
2015-03-16 21:24:00

Dnia 5 marca pani dyrektor Mirosława Kolasa uczestniczyła w uroczystości promocji albumu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...”. Album zawiera prace nagrodzone w konkursie plastycznym poświęconym ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Wśród opublikowanych materiałów znalazła się praca naszego absolwenta o Bolesławie Kontrymie.

Data prezentacji zbiegła się z 75 - tą rocznicą decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska). W wyniku tego rozkazu podpisanego przez Józefa Stalina, na prośbę Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Ławrientija Berii, rozstrzelano ogółem 21.857 jeńców z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, głównie oficerów WP, policjantów, strażników więziennych i księży.

Kopia rozkazu z 5 marca 1940 r.

Autor: Hackiewicz Jerzy
Przedstawienie ,,Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi"
2015-03-06 19:00:00

27 lutego 2015 roku licznie zgromadzeni  w Bielskim Domu Kultury mieszkańcy Bielska Podlaskiego mogli po raz kolejny obejrzeć przedstawienie pt. ,,Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi” przygotowane przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim, które bierze udział w ogólnopolskim konkursie ,,Kamienie Pamięci – Z modlitwą Ojczyźnie” organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Gościliśmy Biskupa Seniora Antoniego Pacyfika Dydycza, Wicekurator Oświaty – Wiesławę Ćwiklińską, Karola Usakiewicza  z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz rodzinę ks. Ludwika Olszewskiego – przedwojennego prefekta gimnazjum i liceum.  Informacje i zdjęcia z występu można znaleźć na stronie:

https://www.facebook.com/KamieniePamieci

Autor: Łajkowska Ewa
PO RAZ KOLEJNY ZAPRASZAMY NA PRZEDSTAWIENIE
2015-02-16 21:46:00


Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski ponownie serdecznie zaprasza na przedstawienie

"Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi ..."

Występ odbędzie się

27 lutego 2015 r.

w BDK o godz. 18,30.

Uczniowie opowiedzą o życiu i męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Antoniego Beszty Borowskiego, ks. Ludwika Olszewskiego, ks. Henryka Opiatowskiego oraz mieszkańców Bielska zamordowanych przez hitlerowców 15 lipca 1943 roku w Lesie Pilickim.

Autor: Hackiewicz Jerzy
Przedstawienie w BDK
2015-01-30 10:39:00

"Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi..."

22 stycznia 2015 roku uczniowie Gimnazjum Nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim zaprezentowali w Bielskim Domu Kultury przedstawienie „Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi...". Była to opowieść o bł. ks. Antonim Beszcie Borowskim - proboszczu bielskim, ks. Ludwiku Olszewskim - rektorze kościoła pokarmelickiego, ks. Henryku Opiatowskim - kapelanie Wojska Polskiego oraz mieszkańcach Bielska zamordowanych przez hitlerowców w Lesie Pilickim 15 lipca 1943 roku. Scenariusz oparto na książce ks. Eugeniusza Borowskiego "Błogosławiony Antoni Beszta Borowski". Przedstawienie było hołdem złożonym kapłanom i wszystkim mieszkańcom naszego miasta, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej lub zostali skrzywdzeni przez systemy totalitarne.    

W spektaklu, którego autorami byli: Ewa Łajkowska (scenariusz, reżyseria), Jerzy Hackiewicz (scenografia), Joanna Chilkiewicz (przygotowanie wokalne) wystąpiło 37 osób.

W przedstawieniu gościnnie kolejny raz wzięły udział uczennice SP nr 5 w Bielsku Podlaskim: Matylda Sopek (kl. III) oraz   Wanda Sopek (kl. VI).

Uczniowie Gimnazjum nr 1:

- odtwórcy głównych ról : Kamil Misiuk i Bartłomiej Bazyluk,

- uczniowie klas I: Natalia Szerzanowska, Przemek Olszewski, Kuba Galicki,

-uczniowie klas drugich: Marysia Wróblewska, Gabrysia Żoch, Marta Osmólska, Sara Bolesta, Sylwia Kondrat, Wiktoria Lenartowicz, Wiktoria Jabłońska, Hubert Malinowski,

- uczniowie klas III: Ola Wyłucka, Patrycja Sidorska, Karolina Niewińska, Klaudia Rzepniewska, Dorota Kondrat, Paweł Aleksiejuk, Adrian Żarski, Wojtek Artyszewicz, Mateusz Chmielewski  oraz pomocnicy techniczni – Dawid Brzozowski i Przemek Aleksiejuk.

Aktorów wspierał zespół wokalny w składzie: Natalia Szerzanowska, Wioletta Kozłowska, Kinga Kamińska, Paulina Falkowska, Karolina Masłowska, Julia Bazyluk, Ilona Olszewska, Diana Rogozińska, Aleksandra Wawreniuk, Zuzanna Wielkosielec, Joanna Bańkowska, Marta Sobków.

Widowisko obejrzeli licznie zgromadzeni goście, wśród których był Biskup Drohiczyński prof. dr hab. Tadeusz Pikus oraz Biskup Senior dr Antoni Pacyfik Dydycz.

Autor: Hackiewicz Jerzy
„Happening z okazji 96. Rocznicy Święta Niepodległości”
2014-11-21 00:00:00

W tym roku uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 w Bielsku Podlaskim w nietypowy sposób uczcili rocznicę odzyskania niepodległości.

Społeczność szkolna przypomniała mieszkańcom naszego miasta o ważnym narodowym święcie, rozdając wcześniej przygotowane kotyliony i kwiaty.

Happening odbył się 6 listopada, ale przygotowania do niego rozpoczęły się znaczenie wcześniej. Uczniowie pod opieką pani Olgi Nowickiej przygotowali kokardki narodowe oraz kwiaty z bibuły.

Młodzież przemaszerowała pod pomnik Niepodległości Polski, gdzie została złożona wiązanka kwiatów. Następnie mieszkańcom miasta rozdano kokardki narodowe, a potem odwiedzono instytucje państwowe, aby przypomnieć o nadchodzącym święcie.

Więcej zdjęć: zdjęcia happening

Pani dyrektor Mirosława Kolasa wraz z przedstawicielami uczniów uczestniczyła w konferencji

pt. ,,Patriotyzm dawniej i dziś. Oblicza patriotyzmu we współczesnej szkole." Spotkanie odbyło się 6 listopada 2014 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim.

Autor: Samocik Anna
Ścieżka edukacyjna w Lesie Pilickim
2014-10-11 18:00:00

10 października 2014 roku klasa IIa udała się na wycieczkę do Lasu Pilickiego. Uczniowie podążali wytyczoną ścieżką edukacyjną, dzięki której zdobywali wiedzę na temat różnorodności organizmów leśnych. Zajęcia terenowe przeprowadził Pan Artur Korniejczyk - pracownik Nadleśnictwa w Bielsku Podlaskim. Klasa odwiedziła też miejsce pamięci, gdzie w czasie II wojny światowej dokonano masowych hitlerowskich egzekucji ludności z Bielska Podlaskiego i okolic. Wycieczka zakończyła się ogniskiem integracyjnym. galeria

Autor: Łajkowska Ewa
Marta i Sara na wyjeździe edukacyjnym do Włoch
2014-10-10 21:00:00

W dniach 27.09 - 04.10.2014 uczennice naszego gimnazjum - Marta Osmólska       i Sara Bolesta wraz z opiekunem - Panią Świetłaną Sacharczuk wzięły udział           w wyjeździe edukacyjnym do Włoch.

Była to nagroda za zdobycie tytułu laureata w konkursie „Sprzączki i guziki  z orzełkiem ze rdzy” organizowanym przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Marta i Sara przygotowały pracę dotyczącą pana Gustawa Tadeusza Narbutta, który w 1939 r. został aresztowany przez NKWD i zginął prawdopodobnie w Kuropatach. 

W wyjeździe brali udział uczniowie z całej Polski.

            Tematem przewodnim stał się szlak II Korpusu Armii gen. Władysława Andersa.  Głównym celem wyjazdu był POLSKI CMENTARZ  NA MONTE CASSINO. Uczestnicy zwiedzili opactwo benedyktynów oraz multimedialne Muzeum Historyczne, spacerowali szlakiem pomników na Monte Cassino.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym odbyła się msza święta, a potem wręczenie dyplomów laureatom konkursu. Na koniec pozostała chwila na zadumę i zapalenie zniczy.

Uczennice odnalazły grób Karola Siemieniuka - mieszkańca powiatu bielskiego. Wszyscy uczestnicy wyjazdu odśpiewali hymn państwowy  i pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Dalszy szlak II Korpusu prowadził przez PIEDIMONTE SAN GERMANO, a następnie przez LORETO, gdzie  w sanktuarium Santa Casa znajduje się tablica upamiętniająca poległych żołnierzy, którzy przebyli trasę Tobruk -Loreto -Monte Cassino -Ancona -Bologna. W pobliżu sanktuarium położony jest Polski Cmentarz Wojenny wznoszący się trzema tarasami w górę ku bazylice loretańskiej. W 1080 grobach spoczywają polscy żołnierze z II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

W OFFAGNI k. Ankony uczestnicy wyjazdu odwiedzili Włoskie Muzeum Wojskowe z polską częścią wystawy.

Sara i Marta zwiedziły również położony na obrzeżach Bolonii cmentarz wojenny w San Lazzaro di Savena.

            Dodatkową atrakcją wyjazdu był pobyt w Rawennie i Bolonii, San Marino oraz Bratysławie.

Autor: Samocik Anna
Spotkanie z prof. Mariuszem Jędrzejko
2014-10-10 20:00:00

2 października 2014 r. w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie z prof. dr hab. Mariuszem Jędrzejką - pedagogiem i socjologiem, dyrektorem Mazowieckiego Centrum Profilaktyki i Uzależnień. Nauczyciele, a następnie rodzice wysłuchali interesującego wykładu  ,,Multimedia i rozwój nastolatków – co warto wiedzieć". Dowiedzieli się, kiedy komputer wspomaga, a kiedy szkodzi nauce, jak modelować relacje dziecko – komputer i Internet, w jaki sposób cyberagresja wpływa na zachowania agresywne nastolatka, dlaczego warto wychowywać dzieci w granicach i normach.

Autor: Samocik Anna
Obchody 75-lecia powstania Polskiego Państwa Podziemnego
2014-09-28 19:16:00

Polskie Państwo Podziemne działające w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów było fenomenem w czasie II wojny światowej. Kierowały nim z wolnych krajów sojuszniczych w pełni legalne władze naczelne RP: prezydent, rząd i Naczelny Wódz oraz ich krajowe przedstawicielstwa.

27 września mija 75. rocznica powstania Służby Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego i jego zbrojnego ramienia – Armii Krajowej. Chcąc uczcić tę tak ważną rocznicę, uczniowie z Gimnazjum nr 1 zapalili znicze na grobach żołnierzy pomordowanych podczas II wojny światowej. W szkole ogłoszono również konkurs na najlepszą pracę, której tematem jest symbol Polski Walczącej.

Autor: Samocik Anna
Nasze uczennice laureatkami ogólnopolskiego konkursu
2014-09-10 18:36:00

Uczennice Gimnazjum nr 1 wzięły udział w piątej edycji ogólnopolskiego konkursu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy ..." organizowanym przez IPN w Warszawie.

Zadaniem uczestników było stworzenie karty z albumu poświęconej jednej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Spośród 414 prac konkursowych komisja konkursowa wybrała i nagrodziła 34 prace. Autorkami nagrodzonej pracy są Sara Bolesta i Marta Osmólska z klasy II A. Osobą upamiętnioną jest Gustaw Tadeusz Narbutt.

Opiekunem uczennic była pani Świetłana Sacharczuk.

Laureatki oraz opiekunka pojadą do Włoch, by odwiedzić miejsca związane z  walkami II Korpusu Polskiego, w którym służyli  żołnierze ocaleni z obozów i łagrów w ZSRR. Celem tegorocznego wyjazdu będzie Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, gdzie spoczywają bohaterowie bitwy sprzed 70 laty. Wyjazd odbędzie się w dniach 27 września – 4 października 2014 r.

Autor: Samocik Anna
„Deutsch Wagen Tour” w naszej szkole.
2014-06-25 00:00:00

W  czerwcu 2014 roku  w naszej szkole  odbyły  się warsztaty językowe w ramach projektu „Deutsch Wagen Tour”. Autorem projektu jest Goethe-Institut w Warszawie. Na zaproszenie nauczycielki języka niemieckiego - Barbary Tyszkiewicz 3 czerwca  przyjechała do naszej szkoły lektorka  języka niemieckiego - p. Katarzyna Żurawska, która prowadziła warsztaty.

Wzięło  w nich udział 65 uczniów z klas pierwszych i drugich  naszego gimnazjum   oraz   uczniowie   klas   szóstych   Szkoły   Podstawowej   nr 5.  W  czasie  zajęć mogli wykorzystać   swoje   umiejętności   językowe     i   przekonać   się,  że    czas   poświęcony  na  naukę niemieckiego   nie   jest   czasem   straconym.   Wszyscy   bardzo   się  zaangażowali  i dali się porwać swobodnej  zabawie.  Rozwiązywali quizy związane z kulturą Niemiec, prawili sobie po niemiecku komplementy, uczyli się geografii. Podczas gier i zabaw uczniowie wykazali się wiedzą i  umiejętnością pracy  w grupie. Przekonali się, że nauka może być świetną  zabawą i ciekawym doświadczeniem.

Na zakończenie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu językowo –plastycznego  „Najpiękniejsze miejsca  w  Niemczech”:

I miejsce - Marysia Wróblewska, kl. I a

II miejsce – Maciek Jaworowski, kl. III a

III miejsce  - Aleksandra Sac, kl. II a

 Autorzy trzech najlepszych prac zostali nagrodzeni przez p. Żurawską.

Autor: Samocik Anna
Spotkanie autorskie pana Igora Zakrzewskiego
2014-06-10 00:00:00

4 czerwca 2014 odbyło się w naszym gimnazjum spotkanie promujące książkę „Trzy światy. Wspomnienia [nie tylko własne]” Igora Zakrzewskiego, której wydawcą jest Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.  Autora przedstawił pan Doroteusz Fionik. W latach trzydziestych ubiegłego wieku pan Igor Zakrzewski mieszkał  w Bielsku Podlaskim, na ulicy Kościuszki i uczył się w naszej szkole. Spotkanie, jak ujął to autor, było spotkaniem uczniów z ich starszym kolegą.

Podczas spotkania uczniowie słuchali opowieści o ciekawych, a także najbardziej tragicznych momentach życia autora, czytano też fragmenty książki.

Najbardziej wzruszającym momentem było spotkanie dwojga Sybiraków (pana Igora Zakrzewskiego i zaproszonej na spotkanie pani Marianny Marczuk) , którzy w 1941 r. byli deportowani do ZSRR. Po wielu latach spotkali się dopiero w naszej szkole. Pani Marczuk wielokrotnie spotykała się z naszymi uczniami opowiadając o deportacjach. Bohaterowie spotkania mieli wspólne wspomnienia, którymi dzielili się z uczniami. Jechali w jednym wagonie i mieszkali w jednej wsi. Ich matki znały się, razem pracowały, a pani Marianna bardzo miło wspomina panią Zakrzewską. Pamiętała też małego „Gogę” (tak nazywano w dzieciństwie pana Igora).

Zaplanowany czas spotkania szybko minął.

Autor: Samocik Anna
Bohaterowie Sybiru - II miejsce dla Sary Bolesty
2014-04-28 00:00:00


 

Sara Bolesta, uczennica klasy 1a zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Interdyscyplinarnym Konkursie "Umarłym pamięć, żyjącym pojednanie" - IV edycja "Bohaterowie Sybiru XVIII-XX w.", w dziedzinie plastyki za pracę graficzną (linoryt) pt.: "W drodze". Życzymy dalszych sukcesów!

Autor: Hackiewicz Jerzy
Sukces naszych koszykarzy
2014-04-27 20:00:00

Turniej finałowy Gimnazjady Województwa Podlaskiego w Koszykówce Chłopców odbył się 2 kwietnia w hali VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Uczniowie naszej szkoły osiągnęli ogromny sukces, zdobywając drugie miejsce w Województwie Podlaskim.

Skład drużyny: Bartłomiej Król (II A), Adrian Malinowski (III B), Mariusz Wiński (III B), Bartłomiej Tarantowicz (III C), Oskar Jabłoński (I A), Paweł Aleksiejuk (II A), Damian Szerszeń (III C), Łukasz Dmitruk (III B), Dominik Półtorak (II A), Konrad Tomczuk (III B), Przemysław Aleksiejuk (II A), Hubert Żukowski (III A).

Trener: pan Tomasz Białowieżec.

Gratulujemy!

Autor: Samocik Anna
Bohaterowie Sybiru
2014-04-03 23:33:00

Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w konkursie Bohaterowie Sybiru XVIII-XX w. W ramach przygotowań do konkursu uczestniczyli w spotkaniu z Sybiraczką.

20 marca 2014 r. odbyło się  zorganizowane przez nauczycielkę historii panią S.Sacharczuk kolejne już trzecie  spotkanie z panią Marianną Marczuk, która w czasie drugiej wojny była deportowana  wraz z matką do ZSRR. Pani Marianna mówiła o tym, jak wyglądało jej dzieciństwo przed wojną, opowiadała młodzieży o pobycie w  Kraju Ałtajskim, czytała fragmenty swoich wspomnień.

Wywiad z Sybiraczką przygotowała uczennica klasy III B Angelica Lemanowicz.

„Spotkanie z panią Marianną Marczuk było dla mnie ogromnym przeżyciem. Nigdy nie zapomnę tej rozmowy. Przeprowadzenie tego wywiadu było dla mnie ogromnym wyróżnieniem”  powiedziała Angelica.

Autor: Samocik Anna
"Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów"
2014-03-18 19:22:00

7 marca 2014r. młodzież naszej szkoły zaprezentowała w Bielskim Domu Kultury widowisko pt.”Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów”. Całość uroczystości była złożona z kilku części, nie zabrakło także wątków satyrycznych. Młodzież z wolontariatu przytoczyły „Opowieści z czerewkowego Belwederu”, wspomnienia kobiet, mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach.

Społeczność naszej szkoły podziękowała kobietom, które są szczególnie związane z naszym Gimnazjum symboliczną różą.

Po występie publiczność została zaproszona na poczęstunek przygotowany przez naszych uczniów.

Scenografię przygotował pan Jerzy Hackiewicz, a oprawę muzyczną opracowała pani Joanna Chilkiewicz. Scenariusz napisała pani Ewa Łajkowska.

Autor: Samocik Anna
Arytmometr kontra tablet
2014-03-12 23:09:00

Uczniowie klas trzecich z panią S. Sacharczuk  5 marca odwiedzili Muzeum w Bielsku Podlaskim. Wzięli udział w lekcji muzealnej Arytmometr kontra tablet. W muzealnym ringu zabytki z muzealnego magazynu zmierzyły się ze współczesnymi wynalazkami.

 Przedmioty te na przestrzeni lat uległy dużej przemianie. Przegrywają one, ogólnie ujmując,  z techniką najnowszą.  Jak się jednak okazuje mają również swoje „plusy”.

Największe zainteresowanie młodzieży wzbudził arytmometr, czyli „przodek” kalkulatora.

Autor: Samocik Anna
Zaproszenie na widowisko "Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów"
2014-03-03 18:26:00

 

 

W związku z Drogą Krzyżową i Mszą Świętą w intencji kobiet oraz pierwszym piątkiem miesiąca widowisko pt."Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów" organizowane przez Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielskim Domu Kultury odbędzie się

7 marca 2014 roku o godzinie 16:00, a także o godzinie 18:00.

Autor: Samocik Anna
1 marca- Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
2014-03-02 20:00:00

W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to jest oddaniem hołdu  tym, którzy po II wojnie światowej, jako żołnierze antykomunistycznego podziemia walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowania kraju Związkowi Radzieckiemu. Pod nazwą "Żołnierze Wyklęci" kryje się wiele tysięcy osób zrzeszonych w różnych organizacjach, takich  jak: Armia Krajowa, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku, czy Wolność i Niezawisłość. Z tej okazji młodzież wzięła udział w wykładzie pracownika IPN- Andrzeja Muczyńskiego na temat podziemia antykomunistycznego działającego na Podlasiu oraz w projekcji filmu o Zygmuncie Szendzielarzu (ps. Łupaszka). Spotkanie odbyło się w bielskim muzeum 25 lutego.

Autor: Samocik Anna
17 luty - prezentacja książki "Śladami zbrodni"
2014-03-02 17:00:00

W lutym  uczniowie naszego gimnazjum wraz z nauczycielem historii panią S. Sacharczuk uczestniczyli w spotkaniu z autorem publikacji wydanej przez IPN Oddział w Białymstoku „Śladami zbrodni"  - panem Marcinem Zwolskim. Spotkanie odbyło się w Ratuszu Miejskim.

Prezentowana książka przedstawia zbrodnie okresu stalinowskiego w województwie białostockim. Zawiera wiele zdjęć i dokumentów oraz relacje świadków.

Naszych uczniów najbardziej zainteresowały miejsca i wydarzenia związane z naszym miastem.

Autor: Samocik Anna
Rejonowy etap konkursu ortograficznego
2014-02-28 18:00:00

28  lutego w naszej szkole odbył się rejonowy etap konkursu ortograficznego dla gimnazjalistów. Wzięło w nim udział 25 uczniów ze szkół powiatu bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego. Do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Gimnazjum nr 14 w Białymstoku, zakwalifikowano 15 osób. Gimnazjum nr 1 reprezentować będą: Sandra Molendowska, Magdalena Osmólska i Maciej Niewiński.

Autor: Łajkowska Ewa
Film z widowiska prezentowanego 13 grudnia
2014-01-16 20:44:00

 

 

Zapraszamy do obejrzenia występu koła teatralnego Gimnazjum nr 1 z 13 grudnia 2013 r. w Bielskim Domu Kultury. Aby obejrzeć film kliknij na zdjęcie.

Autor: Hackiewicz Jerzy
Widowisko patriotyczne pt. "Przez krew idziem ku wolności"
2014-01-16 18:21:00

13 grudnia 2013 r., w 32 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, młodzież naszej szkoły zaprezentowała licznie zgromadzonym w Bielskim Domu Kultury mieszkańcom miasta widowisko patriotyczne pt. Przez krew idziem ku wolności. Była to nietypowa lekcja patriotyzmu opowiadająca o pokoleniach, które oddawały życie za wolność Polski.

Występ dostarczył widzom niezwykłych, często bardzo osobistych wzruszeń, czego wyrazem była długa owacja na stojąco. Serdecznie dziękujemy za słowa uznania z ust ks. prałata Henryka Polaka, pana Zdzisława Tworkowskiego oraz pani Urszuli Siecińskiej. Solidarność przekazała młodym aktorom tysiąc złotych, a firma Suempol 10 tysięcy złotych. Jesteśmy wdzięczni za ten dar, uczniowie poczuli się bardzo docenieni.

W przedstawieniu wystąpiło 41 osób, w tym 35 uczniów Gimnazjum nr 1. W sposób szczególny chcemy podziękować Matyldzie i Wandzie Sopek – uczennicom SP nr 5 im. Szarych Szeregów oraz naszym absolwentom - Dominice Ciołek, Angelice Kowardziej, Adzie Polakiewicz i Krzysztofowi Romblowi z I LO im. T. Kościuszki, którzy już po raz trzeci w tym roku szkolnym wspierali nas swoją obecnością.

Ucząc się historii, często nie potrafimy wyobrazić sobie ogromu cierpienia ludzi, którzy wiedzieli, że poświęcając się Ojczyźnie, mogli już nie wrócić do swych bliskich. Kobiety z bólem serca żegnały swych synów, mężów, narzeczonych, a potem najczęściej opłakiwały ich śmierć. Sceny, wiersze, pieśni opowiadały o powstaniu styczniowym, odzyskaniu niepodległości, początkach szkoły, II wojnie światowej i czasach komunizmu. Uwagę przykuwała scenografia, której centralną część zajęła pieta, przez co śmierć pokoleń bohaterów nabrała  wymowy religijnej.

Mieszkańcy Bielska, a wśród nich rodzice, dziadkowie, krewni i znajomi występujących osób, zobaczyli zdolną i piękną młodzież, z której mogą być dumni.

Ewa Łajkowska

Autor: Hackiewicz Jerzy
Wyróżnienie dla autorów wystawy
2013-04-16 20:00:00

Uczennice Zuzanna Jacewicz, Zuzanna Zalewska, Ada Polakiewicz i Angelika Kowardziej otrzymały z rąk Podlaskiego Kuratora Oświaty wyróżnienie w konkursie „150 lat Powstania Styczniowego – ekspozycja, dokument”. Wręczenie nagród odbyło się 15 kwietnia 2013 r. w Sali Rycerskiej Muzeum Wojska w Białymstoku.
Uczennice, pod opieką S. Sacharczuk, przygotowały wystawę z okazji 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, która była prezentowana w szkolnej izbie pamięci.
Konkurs organizowany był przez Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru, Muzeum Wojska w Białymstoku i Związek Sybiraków Oddział w Białymstoku.

Autor: Filipiuk Zofia
„150 lat Powstania Styczniowego- ekspozycja, dokument”
2013-01-18 11:26:00

22 stycznia przypada 150 rocznica wybuchu powstania styczniowego.

Dla upamiętnienia zrywu powstańczego uczennice klasy III B Zuzanna Jacewicz, Zuzanna Zalewska, Angelika Kowardziej i Ada Polakiewicz przygotowały wystawę.

Pierwsza część ekspozycji dotyczy regionu. Przedstawia wybrane bitwy i potyczki, postaci oraz miejsca pamięci związane z powstaniem styczniowym. W części drugiej zaprezentowano wykonane przez Zuzię Jacewicz: herb powstańczy oraz biżuterię patriotyczną noszoną przez kobiety w czasie żałoby narodowej po upadku powstania. Trzecia część wystawy przedstawia powstanie styczniowe w malarstwie. Wystawa prezentowana jest w Szkolnej  Izbie Pamięci.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy.

Opiekun uczniów: Świetłana Sacharczuk

Autor: Hackiewicz Jerzy
Apel o poparcie inicjatywy odtworzenia SP1!
2012-09-21 10:30:00

foto pierwsze(news z 2011.09.21)

"Jedynka" to szkoła, która zawsze liczyła się w środowisku. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 odnosili znaczące sukcesy w sporcie, nauce, w społeczności lokalnej. To miejsce zawsze kojarzyło się z dobrymi praktykami i kreatywnością. Szkoda byłoby zaprzepaścić tradycję, szkoda byłoby o tym wszystkim zapomnieć ...

Krótka historia Szkoły Podstawowej nr 1

Pierwsza w Bielsku polska siedmioklasowa szkoła powszechna, zwana później „jedynką” rozpoczęła działalność w październiku 1919 roku. Jej kierownikiem została Wanda Frankowska. Pełniła swoje obowiązki do 1921 roku.

W latach 1921-23 szkołą kierował Władysław Kania. W 1923 r. kierownikiem szkoły został Tadeusz Jaroński i sprawował tę funkcję aż do śmierci. W 1943 r. wraz z żoną został rozstrzelany przez hitlerowców w Lesie Pilickim. Zginął tam również ks. prefekt Ludwik Olszewski – nauczyciel religii. W obozie w Sztutthofie stracił życie, uczący przed wojną gimnastyki, Andrzej Krzysztofka.

We wrześniu 1927 r. w Publicznej Szkole Powszechnej założono pierwszą drużynę ZHP. W 1928 roku zanotowano pierwszy sukces sportowy – mistrzostwo powiatu w piłce siatkowej chłopców.

Podczas okupacji sowieckiej szkoła mieściła się w budynku przy ul. Widowskiej, a w czasie okupacji niemieckiej dzieci (tylko kl. I-III) uczyły się przy ul. 11 Listopada.

Po wyzwoleniu miasta latem 1944 r. organizację Szkoły Podstawowej nr 1 rozpoczął  Władysław Kania. Szkoła mieściła się w budynku przy ul. Widowskiej. Naukę rozpoczęto

1 października 1944 r. Z powodu braku sprzętu każde dziecko miało dostarczyć stolik i krzesełko. W budynku były 4 tablice i 50 ławek.  Szkoła nie posiadała ani odpowiedniej sali gimnastycznej, ani boiska. W roku szkolnym 1946/7 nauką objęto 646 uczniów. We wrześniu 1947 r. w  dziewiętnastu klasach uczyło się 736 uczniów.

W 1947 r. umarł kierownik szkoły Władysław Kania, po nim tę funkcję przez prawie 20 lat sprawował Józef Puchalski.

Szkoły nie omijały klęski żywiołowe. Dwa razy, w 1953 i 1955 roku, wiatr zerwał dach szkoły, a w lutym 1956 r. wybuchł pożar. Szkoła po raz kolejny straciła dach. Spaliło się też całe jej wnętrze.

W 1966 r. na krótko kierownictwo objął Mikołaj Karpiuk. Po jego nagłej śmierci do końca roku szkolnego zastępowała go Olga Gryc. We wrześniu 1967 roku funkcję tę zaczęła pełnić Zofia Piechowska.

W 1970 r. Szkoła Podstawowa nr 1 została przeniesiona do budynku przy ul. 11 Listopada. Od 1974 r. dyrektorem był Tadeusz Przeździecki. W 1978 r. oddano do użytku salę gimnastyczną, a w 1987 r. otwarto nowe skrzydło z dziewięcioma nowymi salami. W tym też roku funkcję dyrektora szkoły objął dr Stefan Trofimiuk.

W roku szkolnym 1990/1991 w tej największej placówce oświatowej w mieście uczyło się 1259 uczniów, a pracowało w niej 71 nauczycieli.

W 1994 roku Szkoła Podstawowa nr 1 otrzymała zaszczytne imię Niepodległości Polski oraz sztandar.

W związku z reformą szkolnictwa władze podjęły decyzję o zlikwidowaniu szkoły. 1 września 1998 r. po raz ostatni klasy pierwsze Szkoły Podstawowej nr 1 rozpoczęły rok szkolny. Rozpoczęło się „wygaszanie szkoły”.  

W 2004 r. Szkoła Podstawowa nr 1 przestała istnieć. Imię Niepodległości Polski przejęło Gimnazjum Nr 1.

Autor: Sacharczuk Swietłana
Złoty Jubileusz ks. Dziekana Ludwika Olszewskiego
2012-08-19 14:01:00

29 czerwca w Bazylice Mniejszej w Bielsku Podlaskim odbyła się uroczystość Złotego Jubileuszu ks. dr. Ludwika Olszewskiego, Dziekana Bielskiego, Proboszcza Parafii Narodzenia NMP i Św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim. Uczestniczyło w niej wielu znakomitych gości: duchownych, sióstr zakonnych, posłów, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji, wiernych i przyjaciół ks. Dziekana. Obecna na uroczystości 50-lecia Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski p. Mirosława Kolasa w imieniu całej społeczności szkolnej przekazała ks. Ludwikowi Olszewskiemu gratulacje i podziękowania za wiele lat owocnej współpracy i wręczyła wydawnictwo albumowe o jednym z największych ośrodków kultu maryjnego i celu pielgrzymek z całego świata- Lourdes.

Autor: Filipiuk Zofia
Międzynarodowy Obóz w Świetłogorsku
2012-06-25 20:10:00

W dniach 14 - 23.06 grupa młodzieży z Bielska Podlaskiego, w ramach współpracy między miastami, przebywała na Międzynarodowym Obozie w Świetłogorsku na Białorusi. Z naszego gimnazjum wyjechały 3 osoby: Ewelina Żarska, Ola Sacharczuk i Dagmara Tworkowska. Przez 10 dni Bielszczanie integrowali się z grupą 40 osób z Rosji, Białorusi i Mołdawii. Każdy dzień wypełniony był wspólnymi zabawami, wycieczkami i spotkaniami. Dzięki tym koloniom uczniowie dowiedzieli się ciekawych informacji o sąsiadach, poznali ich kulturę i historię, rozwinęli umiejętności porozumiewania się w różnych językach oraz zawarli wiele interesujących znajomości. Pozostaną im na zawsze miłe i niezapomniane wspomnienia z tego wyjazdu.

Autor: Filipiuk Zofia
Regionalny Konkurs Wiedzy - Spotkania z Biblią
2012-05-25 18:03:00

W bieżącym roku  szkolnym nasze gimnazjum przystąpiło do Regionalnego Konkursu Wiedzy – Spotkania z Biblią, zorganizowanego przez Wydział  Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Glinniku. Konkurs przebiegał pod patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty. Etap finałowy zorganizowany został 24 maja w Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury w Kalnicy. W konkursie wzięli udział uczniowie z 39 gimnazjów województwa podlaskiego i mazowieckiego.
Dziesięciu finalistów z najwyższą ilością punktów otrzymało tytuł laureata. Do grona najlepszych wszedł uczeń naszej szkoły, Robert Januszewski z klasy IIc, zdobywając tytuł Laureata Regionalnego Konkursu Wiedzy – Spotkania z Biblią.
Zmaganiom konkursowym towarzyszyły ciekawe zajęcia integrujące młodzież. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a laureaci bogate nagrody.
                                 Nauczyciel religii - Bożena Drągowska

Autor: Filipiuk Zofia
Dyskusja na sesji Rady Miasta w sprawie naszej szkoły
2011-09-29 18:09:00

Delegacja nauczycieli z Po 6 godzinach dyskusji bielscy radni nie podjęli decyzji w sprawie odtworzenia Szkoły Podstawowej nr 1. Do tematu wrócą za miesiąc.
Emocje na sesji były duże, bo samorząd nie zajmował się zmianami w sieci szkół od 6 lat. Wtedy rada uchwaliła przeniesienie podstawówki „piątki” do gimnazjum „jedynki”.
Tym razem pomysł na zmianę sieci szkół wypłynął od radnego. Zaproponował, by w "jedynce”, będącej po reformie Jerzego Buzka jedynym w mieście osobnym gimnazjum, odtworzyć istniejącą tam od lat szkołę podstawową. – My wówczas zostaliśmy oszukani – mówiła Mirosława Kolasa, dyrektor Gimnazjum nr 1. – Podstawówka w naszej szkole przestała istnieć w 2004 roku. W zamian mieliśmy zostać jedynym dużym gimnazjum w mieście, a pozostałe szkoły miały zostać  podstawówkami. Z czasem okazało się jednak, że tworzono zespoły szkół, a eksperyment do końca przeprowadzono tylko na nas. – Dziś już wiemy, że była to zła decyzja, ale takie były rządowe wytyczne – przyznał radny Mirosław Gołębiowski, były wiceburmistrz ds. edukacji.

fr. artykułu z www.wspolczesna.pl; Autor tekstu i fotografii: Krzysztof Jankowski

Autor: Filipiuk Zofia
Wizyta Biskupa Drohiczyńskiego Antoniego Dydycza
2011-09-28 22:30:00

26 września 2011 r. Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski odwiedził, wizytujący Dekanat Bielski, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Towarzyszyli mu księża: Dziekan Bielski Prałat Ludwik Olszewski i Sekretarz Biskupa Drohiczyńskiego Łukasz Gołębiewski. W spotkaniu na sali gimnastycznej uczestniczyli rodzice, nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły.
Dyrektor gimnazjum Mirosława Kolasa serdecznie powitała przewielebnych gości. Wyraziła w imieniu wszystkich obecnych radość i wdzięczność z tej wizyty. Dodała, że zaszczyt ten spotyka naszą szkołę po raz kolejny i po raz kolejny przeżywamy to wydarzenie bardzo głęboko. Zapewniła, iż swoją codzienną pracą udowodniamy, że z nauki kościoła czerpiemy wzorce i zasady moralne. Poprosiła Jego Ekscelencję o modlitwę i błogosławieństwo, byśmy stawali się coraz doskonalsi duchowo i w drodze naszej wiary chrześcijańskiej nie ustali.
W imieniu rodziców głos zabrał przewodniczący Rady Rodziców Pan Wiesław Guzek, a w imieniu społeczności uczniowskiej uczennica klasy III Karolina Petelczyc.
Biskup zwracając się do młodzieży, mówił że młodzi ludzie z niepokojem patrzą w przyszłość, a przecież to właśnie oni są  przyszłością nas wszystkich. Trudno dziś młodym wierzyć, że dzisiejsze realia zapewnią im bezpieczne życie. Życzył, by mimo to nie tracili optymizmu i wiary. Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość, a przyszłość jest właśnie dla was – mówił Biskup nawiązując do hasła na pięknie udekorowanej sali: „Jam jest Pan Bóg Twój”. Życzył też młodzieży tego, co najpiękniejsze u progu nowego roku szkolnego.
Po błogosławieństwie i krótkiej modlitwie goście obejrzeli spektakl przygotowany przez koło teatralne. Uczniowie zaprezentowali fragmenty przedstawienia „Ukryty”. Opowiadało ono o ludziach, którzy łatwo dają się skusić dobrami materialnymi i przez to wyrzekają się wartości moralnych, a w konsekwencji stają się nieszczęśliwi. Ratunek może im przynieść powrót do wiary oraz wsparcie innych.

Fot. Krzysztof Jankowski

Autor: Filipiuk Zofia
Gimnazjaliści w Swietłogorsku na Białorusi
2011-09-24 20:04:00

16 września 2011r. grupa uczniów z bielskich szkół: Gimnazjum Nr 1 oraz Gimnazjum Nr 2 przybyła do partnerskiego miasta Swietłogorsk (Republika Białorusi) na uroczystości związane z 50-leciem jego istnienia. Uczniowie zostali zaproszeni przez rówieśników z zaprzyjaźnionych szkół i mieszkali w ich rodzinach w czasie czterodniowego pobytu. Dzięki temu mogli lepiej poznać życie zwykłych obywateli Białorusi, poczuć ogromną gościnność oraz doświadczyć wiele życzliwości z ich strony.
Gimnazjaliści zwiedzili m.in. partnerskie szkoły, przedszkola, centrum młodzieżowe „Juwenta”. Dowiedzieli się jak funkcjonują placówki edukacyjne, przyjrzeli się różnorodnym działaniom. W międzyczasie cała polska delegacja brała udział w niezwykle barwnych obchodach Miasta Swietłogorsk. Na głównym placu wiwatowała grupie „Fart” z naszego Bielskiego Domu Kultury. Trzeba przyznać, że koncert bielszczan spotkał się z ogromnym aplauzem również publiczności białoruskiej. W poniedziałek 19 września 2011r. cała delegacja z Bielska Podlaskiego udała się do urzędu miasta Swietłogorsk i spotkała się z kierownikiem oświaty.
Uczniowie wraz opiekunami pełni wrażeń i zapału do pracy wrócili do Bielska późnym wieczorem 20 września 2011r. Z niecierpliwością oczekujemy rewizyty naszych przyjaciół ze Swietłogorska.

Autor: Filipiuk Zofia
Program COMENIUS w naszej szkole
2011-09-22 00:00:00

Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim przystąpiło do projektu w ramach programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół.

Tytuł projektu: „Tradycyjne gry i zabawki”. Koordynatorem projektu jest szkoła z Turcji, a nasza szkoła i szkoła z Rumunii są jego partnerami. Planowany czas trwania projektu: 2 lata.
Początek: wrzesień 2011r.

W tym projekcie chcielibyśmy przybliżyć naszym uczniom gry i zabawki z dzieciństwa ich rodziców i dziadków, pochodzenie i historię tych gier oraz ich ponadczasowe wartości, aktualne również we współczesnym świecie. W dobie sztucznego świata dziecka stworzonego przez gry komputerowe i Internet pragniemy zainteresować ich zabawami zaczerpniętymi z tradycji Polski, Rumunii i Turcji. Uważamy, że nadmierne koncentrowanie się dzieci i młodzieży na Internecie i komputerze może mieć negatywny wpływ na ich życie codzienne, szkolne i relacje międzyludzkie. Te rodzaje gier mogą posłużyć jako pomost do nawiązywania przyjaźni zarówno w swoim środowisku, jak i w partnerskich krajach. Jesteśmy także przekonani, że nasz projekt pomoże dzieciom i młodzieży lepiej porozumieć się z rodzicami i opiekunami.

Autor: Filipiuk Zofia
Podjęliśmy próbę odtworzenia SP1
2011-09-19 21:10:00

najstarszej szkoły w Bielsku Podlaskim. Szkoły z wieloletnimi tradycjami. Niefortunnie  zlikwidowanej w obliczu powoływania do życia gimnazjów. W odpowiedzi na liczne głosy mieszkańców miasta złożony został wniosek o odtworzenie szkoły podstawowej przy ul. Kościuszki 21. Głosowanie nad wnioskiem odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miasta 27.09.2011 r.

Autor: Hackiewicz Jerzy
"Kiedy dziecko próbuje eksperymentować z narkotykami, dopalaczami, lekami ... zakochało się w komputerze ..."
2011-09-16 21:27:00

15.09.2011 r. w naszym gimnazjum miało miejsce spotkanie z prof. dr hab. Mariuszem Jędrzejko pedagogiem i socjologiem, dyrektorem Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, twórcą powszechnie znanych pojęć „dopalacze” i „galerianki”, inicjatorem pierwszych ogólnopolskich badań nad uzależnieniami od multimediów. Pedagodzy, a następnie rodzice wysłuchali interesującego wykładu na temat zagrożeń i profilaktyki uzależnień. Narkotyki, dopalacze, "leki", energy drinki, alkohol, niekontrolowane multimedia to zmora naszych czasów niszcząca człowieka w coraz to młodszym wieku. Wiedza na ten temat, umiejętność rozpoznania zachowań narkotykowych, objawów fizycznych i psychicznych u młodych ludzi, wzmożona czujność i mądra obserwacja daje szanse na właściwe reakcje dorosłych, a w rezultacie na pomoc i ratowanie życia. Tym bardziej, że stajemy wobec wielu zagrożeń wciąż zmieniających swoje oblicza, niebezpiecznych, bo ukrytych i nieprzewidywalnych. Ich przyczyną są nie tylko produkty świata przestępców opanowanych żądzą brudnego zysku, ale też zabijające trucizny dopuszczane do legalnej sprzedaży w ogromnych ilościach. W dodatku niezmiennie ciekawej świata i pragnącej wrażeń młodzieży. Wreszcie sami dorośli: zaganiani, zmęczeni, prawie zawsze gotowi do "uszczęśliwiania" swoich pociech, lecz niezbyt chętni i gotowi do akceptowania trudnej rzeczywistości.

Warto było wysłuchać wykładu: poznać, przypomnieć i raz jeszcze uświadomić sobie.

Autor: Hackiewicz Jerzy